طرح عدسی رایگان(شعبه فردیس)

طرح عدسی رایگان به ازای خرید فریم طبی

 • عدسی هدیه دارای پوشش آنتی رفلکس با کیفیت می باشد.

 • به ازای خرید هر فریم طبی یک عدسی رایگان به خرید شما تعلق می گیرد.

 • تمامی فریم های طبی شامل این طرح می باشند.

 • برای اولین بار در استان البرز

 • عدسی ها تا نمره 4 شامل این طرح می باشند.

 • بهترین فرصت برای تعویض و خرید عینک طبی

 • به مدت محدود در شعبه فردیس

0

UV400

نور فرابنفش به مانند امواج رادیویی، پرتوهای گاما، پرتوهای ایکس و مادون قرمز نوعی تابش الکترومغناطیسی می باشد. نور فرابنفش که از خورشید سرچشمه می گیرد، برای انسان ها قابل مشاهده نیست. این نور که باعث درخشش پوسترهای مشکی روشن می شود، در آفتاب سوختگی و برنزه شدن نقش دارد. قرار گرفتن بیش از حد در مقابل تابش فرابنفش برای بافت های زنده مضر است. به گزارش بیگ بنگ، تابش الکترومغناطیسی در قالب موج یا ذره با فرکانس ها و طول موج های مختلف انتقال می یابد. این دامنه وسیع از طول موج با عنوان طیف الکترومغناطیسی (EM) شناخته می شود. این طیف بر حسب کاهش طول موج و افزایش انرژی و فرکانس به هفت قسمت تقسیم می شود. از عناوین متداول می توان به امواج رادیویی، ریز موج ها، مادون قرمز، نور مرئی، فرابنفش، پرتوهای ایکس و پرتوهای گاما اشاره کرد. نور فرابنفش در دامنهٔ طیف الکترومغناطیسی و در بین نور مرئی و پرتوهای ایکس جای می گیرد. این نور دارای فرکانسى در حدود 3×1016 تا 8×1014 هرتز و طول موجی معادل 10 تا 380 نانومتر می باشد. بر اساس دستورالعمل تابش فرابنفش نیروی دریایی آمریکا، نور فرابنفش به سه بخش فرعی تقسیم می شود: UVA یا نزدیک به فرابنفش ( با طول موج 315 تا 400 نانومتر )؛ UVB ( با طول موج 280 تا 315 نانومتر )؛ و UVC ( با طول موج 180 تا 280 نانومتر). بر طبق این دستورالعمل، گاهی اوقات تابش هایی با طول موج 10 تا 180 نانومتر خلا نامگذاری می شوند. هوا مانعی برای این طول موج ها به شمار می آید و فقط توان انتشار در خلا را دارند.

0

پلاریزه

این مدل لنزها با یک فیلم شیمیایی خاصی پوشیده شده‌اند که تششع را کاهش می‌دهند. تششع زمانی به وجود می‌آید که نور خورشید به سطح آب یا سطح جامدی برخورد می‌کند و بازتاب می‌یابد. لنزهای پلاریزه با خنثی کردن این تششعات، به شما امکان دید بهتر با وضوح بالاتری از اجسام را می‌دهند و هم‌چنین به کم کردن اشعه‌ی خطرناک UV (فرابنفش) نیز کمک می‌کنند.

پلاریزه شدن (دو قطبی شدن) چگونه عمل می‌کند انوار خورشید در هر جهتی ساطع می‌شوند، بنابراین وقتی که یک اشعه به سطحی صاف برخورد کند، نور بازتاب داده شه به چشم‌ها برخورد می‌کند، سایز آن درشت می‌شود و باعث تابش خیره کننده‌ای می‌شود. این درخشش به اصطلاح کور کننده است، میزان دقت بینایی شما را کم می‌کند، رنگ‌ها را تغییر می‌دهد و حتی به صورت موقت باعث نابینایی می‌شود. درنتیجه جالب نیست! عینک‌های معمولی فقط برای کاهش میزان نوری که عمودی و افقی به شیشه آن برخورد می‌کند تنظیم و ساخته شده‌اند. اما این فیلتر شیمیایی که روی لنزهای عینک‌های پلاریزه قرار دارد، نورهایی که به صورت افقی به شیشه برخورد می‌کنند را جذب کرده و به امواجی که عمودی هستند اجازه‌ی عبور می‌دهد. به دلیل عبور یک طرفه نور از لنزهای پلاریزه، درخشندگی و تششعع حذف می‌شود.

روش اول تست‌کردن عینک روی یک سطح بازتابنده

1. یک سطح بازتابنده‌ای را پیدا کنید که زمان تابیدن نور، تابش خیره‌کننده‌ای ایجاد کند. شما می‌توانید از یک میز مسطح، یک آینه یا یک سطح براق و تخت استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که انعکاس نور حتی از حدود 2 تا 3 فوت (60 تا 90 سانتی متر) قابل مشاهده است. اگر به تابش خیره کننده‌ای نیاز دارید، می‌توانید یک نور اضافی را روشن کنید و یا یک چراغ قوه را در یک سطح بازتابنده روشن کنید.

2. عینک آفتابی را در فاصله‌ی حدود 6 تا 8 اینچ (15 تا 20 سانتی متر) در مقابل چشمان خود بگیرید. باید قادر باشید که سطح را از طریق یکی از عدسی‌ها در یک زمان، ببینید. بسته به اندازه لنزها در عینک آفتابی ممکن است نیاز باشد کمی آنها را به صورت خود نزدیک کنید.

3. عینک آفتابی را به سمت بالا تا زاویه 60 درجه بچرخانید. عینک آفتابی خود را باید در این یک نقطه قرار دهید، زیرا یکی از لنزها کمی بالاتر از دیگری است. از آنجایی که عینک آفتابی در جهت خاصی پولاریزه شده است، چرخش عینک آفتابی می‌تواند قطبی شدن را موثرتر کند. بسته به اینکه نور خیره شده چگونه به سطح ضربه می‌زند، ممکن است لازم باشد کمی زاویه عینک را تنظیم کنید تا اختلاف قابل ملاحظه‌ای مشاهده شود.

4. از طریق لنز نگاه کنید و سطح انعکاس را بررسی کنید. اگر عینک شما پلاریزه باشد، به وضوح متوجه خواهید شد که انعکاس نور از سطح براق، کاهش می‌یابد و حذف می‌شود. وقتی از طریق یکی از عدسی‌ها به سطح نگاه می‌کنید، تصویر، تیره است و تابش اندکی یا هیچ‌گونه تابشی مشاهده نمی‌شود؛ ولی هنوز هم تابشِ نوری از سطح به نظر می‌رسد. اگر هنوز هم به تأثیر عینک در کاهش تابش نور اطمینان ندارید، چند بار عینک را از مقابل چشمانتان کنار ببرید تا تفاوت حضور و عدم حضور عینک را متوجه شوید.

روش دوم مقایسه دو عینک آفتابی

1. یک جفت عینک آفتابی را در نظر بگیرید که از پلاریزه بودن آن مطمئن هستید. اگر در حال حاضر دارای یک جفت عینک آفتابی پلاریزه هستید و یا در فروشگاه چندین عینک آفتابی پولاریزه موجود است، می‌توانید از آنها استفاده کنید و یک آزمون مقایسه انجام دهید. این مقایسه فقط زمانی قابل انجام است که عینک دوم حتما پلاریزه باشد. لنزهای پلاریزه (قطبیده) لنزهایی هستند که یک فیلتر چند لایه بر رویشان قرار دارد و تنها اجازه می‌دهند نور در جهت عمودی از میانشان عبور کند، در حالی که لنزهای غیرپلاریزه معمولاً فقط ته رنگی دارند تا جلوی نور را سد کنند.

2. عینک آفتابی پولاریزه را نگه دارید و جفت دیگر را در مقابل آنها نگه دارید. عدسی‌های هر دو عینک را در مقابل چشمان خود تراز کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها از 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5.1 سانتی متر) فاصله دارند. عینکی که می‌خواهید پلاریزه‌بودن آن را تشخیص دهید، باید به شما نزدیک‌تر باشد و عینک پلاریزه، باید دورتر قرار بگیرد. اطمینان حاصل کنید که لنزها یکدیگر را لمس نمی‌کنند، زیرا ممکن است بر روی پوشش آنها خش ایجاد شود.

3. برای دریافت نتایج بهتر عینک آفتابی را در مقابل یک نور روشن قرار دهید. این کار باعث می‌شود که تست، کمی ساده‌تر شود، به ویژه اگر برای اولین بار است که می‌خواهید عینک آفتابی‌ها را با هم مقایسه کنید. تابش نور نتیجه کار را واضح‌تر می‌کند. شما می‌توانید از نور طبیعی که از یک پنجره می‌تابد یا نور مصنوعی مانند نور بالای سر و یا لامپ بالای سر استفاده کنید.

4. عینک آفتابی مشکوک را 60 درجه بچرخانید. یکی از لنزها باید مورب باشد و عینک پلاریزه باید در جایگاه خود ثابت بماند. درواقع فقط یکی از لنزهای عینک، هم‌راستا با لنز عینک پلاریزه قرار می‌گیرد. مهم نیست که عینک آفتابی را در کدام طرف می‌چرخانید، اما مطمئن شوید که هر دو لنز ثابت و محکم است.

5. برای دیدن اینکه آیا لنزها تیره‌تر هستند، به بخش همپوشانی لنزها نگاهی بیندازید. اگر هر دو جفت عینک آفتابی پولاریزه باشند، وقتی به آنها نگاه می‌کنید لنزهای همپوشانی ظاهرا تیره‌تر می‌شوند. اگر جفت مشکوک پلاریزه نشده باشد، تفاوت در رنگ وجود نخواهد داشت. اگر عینک مورد نظر پلاریزه نباشد، تفاوتی در رنگ آنها مشاهده نمی‌کنید.

روش سوم با استفاده از صفحه کامپیوتر

1. صفحه کامپیوتر را روشن کنید و میزان روشنایی آن را در بیشترین حالت قرار دهید. اکثر الکترونیک‌ها دارای تکنولوژی ضد انعکاسی مشابه عینک پولاریزه هستند. شما می‌توانید با نگاه کردن به صفحه نمایش کامپیوتر، پولاریزه بودن عینک را آزمایش کنید. صفحه نمایش سفید را باز کنید، زیرا روشنایی تاثیر آزمایش را بیشتر نشان می‌دهد.

2. عینک آفتابی را روی چشمان خود قرار دهید. هنگامی که در مقابل رایانه قرار گرفتید، عینک آفتابی را روی چشمان خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که مستقیما در مقابل صفحه نمایش نشسته‌اید. اگر صفحه‌ی نمایش دقیقا جلوی چشم‌های شما قرار ندارد، می‌توانید آن را بالاتر بیاورید تا درست در راستای چشم قرار بگیرد.

3. سر خود را 60 درجه به چپ یا راست بچرخانید. همین‌طور که در مقابل صفحه نمایش نشسته‌اید، سر خود را 60 درجه به طرف راست یا چپ کج کنید. یعنی درعین‌حال که در مقابل صفحه نمایش قرار دارید، بخش بالایی سر را به طرف راست یا چپ بدن کج کنید. اگر عینک پلاریزه باشد به نظر می‌رسد که صفحه نمایش سیاه می‌شود، چون خاصیت ضدتابش عینک و صفحه، یکدیگر را خنثی می‌کنند. اگر کج‌کردن سر به یک طرف جواب نداد، طرف دیگر را امتحان کنید. اگر این طرف هم نتیجه نداد، عینکی که به چشم زده‌اید، پلاریزه نیست.

لنزهای پلاریزه چگونه عمل می‌کنند؟ نور خورشید می تواند از سطوح افقی مانند آب، خشکی، جاده های خیس و کاپوت یک خودرو در جهات بسیاری منعکس شود. این بازتاب‌ها که از سطوح افقی انجام می‌گیرند تابش خیره کننده‌ای ایجاد می‌کنند که می‌تواند دید یک راننده را مختل کند و باعث تصادف شود. لنزهای پلاریزه یا قطبیده برای افرادی مناسب است که روازنه مدت زیادی رانندگی می‌کنند و باید در همه ساعات روز دید خوبی داشته باشند. لنزهای پلاریزه برای افرادی که ماهیگیری و یا قایق سواری می‌کنند هم مناسب است چراکه این لنزها روشنایی زننده را حذف می‌کنند و به ماهیگیران و قایق سواران کمک می‌کنند ماهی‌ها و یا تخته سنگ‌ها را ببینند. لنزهای پلاریزه بیشتر زرد و خاکستری‌اند.

0

انتخاب لنز رنگی

چه رنگ لنزی به صورت من می‌آید؟

لنزهای تماسی یکی از بهترین و جالب‌ترین ابزارها برای داشتن ظاهری زیبا و متفاوت است. با اینکه با لنز رنگی می‌توانید چهره خود را دگرگون کنید اما سخت‌ترین بخش ماجرا انتخاب رنگ صحیح است.

بهترین روش برای انتخاب رنگ صحیح سر زدن به کمد لباس‌هاست. می‌پرسید چه ربطی دارد؟ برایتان توضیح می‌دهیم.

وقتی شما به کمد لباس‌هایتان نگاه کنید، می‌بینید که اغلب چه رنگ لباسی دارید و کدام یک از آنها بیشتر از همه به شما می‌آید. یعنی در واقع در این مرحله با کمک‌ لباس‌هایتان متوجه خواهید شد با چه رنگی جذاب‌تر و شیک‌تر به نظر می‌رسید.

وقتی متوجه شدید مثلا رنگ سبز شیک‌ترین لباس‌های شما را به خود اختصاص داده، بهتر است سراغ رنگ‌های مختلف سبز لنز بروید زیرا این رنگ با پوست و استایل شما همخوانی بیشتری دارد.

البته رنگ مو و رنگ پوست خود را هم نباید فراموش کنید. رنگ لنز تماسی و رنگ فریم عینک را باید حتما بر اساس مو و پوست خود انتخاب کنید تا شیک و زیبا به نظر برسید.

به صورت کلی توصیه می‌کنیم هنگام انتخاب لنز رنگی ترفندهای زیر را حتما مدنظر داشته باشید:

 • اگر پوست گندمی یا پوستی به رنگ‌های گرم دارید (زرد و طلایی و خانواده این دو رنگ) و موهای شما بلوند زرد، قهوه‌ای طلایی یا از خانواده قهوه‌ای است، پیشنهاد می‌کنیم از لنزهایی به رنگ‌های قهوه‌ای روشن، عسلی، فندقی و سبز استفاده کنید.
 • اگر پوستی به رنگ سرد (ته‌مایه آبی) دارید و موهایتان بلوند صورتی، پرکلاغی، مشکی، نقره‌ای یا توسی است (یعنی رنگ‌های سرد) بهترین رنگ لنز برای شما هم رنگ‌های سرد همچون یاسی، آبی و ارغوانی است.

اگر چشم‌های روشن دارید و می‌خواهید به صورت طبیعی آن را تیره‌تر نشان دهید، باید سراغ لنزهای نیمه‌شفاف بروید. این لنزها فقط حاشیه اطراف مردمک را تیره‌تر می‌کنند و عنبیه رنگ طبیعی خود را حفظ خواهد کرد.

اما اگر چشم‌های تیره‌ای دارید، بهتر است به سراغ لنزهای رنگی مات بروید. به طور مثال می‌توانید گزینه‌هایی همانند عسلی روشن یا فندقی را انتخاب کنید.

چه رنگ لنزی به صورت من می‌آید؟

هنگام انتخاب رنگ لنز بسیار مهم است که طبیعی بودن آن را نیز مدنظر داشته باشید. اگر فقط منظور از لنز رنگی این است که چهره‌ای متفاوت و جذاب داشته باشید اما نمی‌خواهید مشخص شود که لنز در چشم دارید، حتما سراغ نمونه‌های طبیعی با رنگ‌های معقول بروید و از انتخاب لنزهای جیغ پرهیز کنید.

لنزهای رنگی توسط برندهای مختلفی در جهان ساخته و عرضه می‌شوند. همه این لنزها هم اندازه‌های متفاوتی دارند. همچنین از الگوهای رنگی مختلفی برای تولید محصولاتش پیروی می‌کنند. پس بسیار مهم است که برندهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید تا نمونه‌ای که بیشتر با خواسته‌های شما متناسب است را انتخاب کنید. هنگام خرید لنز رنگی، نمونه‌ای را انتخاب کنید که اندازه آن برابر با عنبیه چشم شماست.

این را در نظر داشته باشید که اندازه لنز رنگی در چشم بسیار مهم است. اگر لنز به درستی روی مردمک قرار نگیرد با هر بار پلک زدن جا به جا می‌شود و این مساله نه تنها شما را اذیت خواهد کرد، بلکه ظاهر طبیعی لنز را نیز از بین خواهد برد.

لنزهای رنگی مات دارای حفره‌ای در بخش مرکزی خود هستند که مانع از مسدود شدن مسیر نور به داخل چشم می‌شود. این لنزها به طور کامل رنگ چشم را تغییر می‌دهند. تفاوتشان با لنزهای شفاف در این است که لنز شفاف فقط رنگ چشم را پررنگ‌تر جلوه می‌دهد اما لنز رنگی مات، رنگ چشم را به طور کامل عوض می‌کند.

 

همچنین، باید به اندازه مردمک چشم هم توجه کنید. حواستان باشد که در شب، مردمک چشم گشاد می‌شود و اگر بخش شفاف در مرکز لنز تماسی به اندازه کافی بزرگ نباشد، بینایی شما با مشکل مواجه خواهد شد.

چه رنگ لنزی به صورت من می‌آید؟

در آخر هم بد نیست اشاره کنیم که همیشه و در همه جای جهان، لنزهای رنگی قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های معمولی دارند.

همچنین لازم است یادآوری کنیم که هرگز نباید لنز رنگی خود را با فردی دیگر مشترک شوید زیرا احتمال بروز عفونت را افزایش می‌دهد. با لنز رنگی خود همانند یک وسیله شخصی (مثل مسواک) رفتار کنید.

وقتی از لنز رنگی استفاده می‌کنید، اگر خانم هستید توصیه می‌کنیم کمتر آرایش کنید زیرا ممکن است مواد آرایشی وارد چشم شود و همراه با اشک، روی سطح داخلی یا بیرونی لنز بنشیند. در این حالت خطر خراش قرنیه و عفونت چشم وجود خواهد داشت.

 

منبع:allaboutvision

0

پاک کردن شیشه عینک

بهترین و بدترین مواد برای پاک کردن شیشه عینک طبی و آفتابی

قبلا در مورد بهترین و بدترین روش‌های پاک کردن شیشه‌های عینک‌های طبی و آفتابی برایتان توضیح دادیم. در این مطلب می‌خواهیم در مورد روش‌های مناسب برای پاک کردن عدسی‌های مختلف با پوشش‌های متفاوت صحبت کنیم و بگوییم کدام مواد برای پاک کردن عدسی عینک خوب یا بد هستند.

برای این منظور در ادامه با لوناتو همراه باشید.

آیا عدسی عینک شما پوشش ضد بازتاب (آنتی رفلکتیو) دارد؟ اگر پاسختان مثبت است، مراقب باشید که این عینک‌ها را نباید هرگز با مواد آمونیاکی، سفیدکننده، سرکه یا مایع شیشه‌شوی شیشه تمیز کنید.

این مواد باعث از بین رفتن پوشش عینک شده و کیفیت آن را بسیار پایین می‌آورند.

بهترین و بدترین مواد برای پاک کردن شیشه عینک طبی و آفتابی

این عدسی‌ها را باید دایما تمیز کنید تا دید واضح و شفافی در اختیارتان قرار دهند. برای تمیز کردن شیشه عینک هم همیشه از پارچه‌های مخصوص یا میکروفایبری استفاده کنید، زیرا نرم و بدون پرز هستند.

بهترین و بدترین مواد برای پاک کردن شیشه عینک طبی و آفتابی

اغلب عینک‌های اصل و باکیفیت با عدسی‌های آنتی رفلکت، ضد خش و محافظ اشعه UV عرضه می‌شوند.

بهترین و بدترین مواد برای تمیز کردن عدسی عینک‌های طبی و آفتابی چیست؟

کاملا عادی است که روی فریم و عدسی‌های عینک چربی و خاک بنشیند. بنابراین این شما هستید که با رعایت برخی مسایل می‌توانید عینک را در بهترین شکل خود حفظ کنید.

در ادامه بهترین و بدترین مواد تمییز کننده عینک را معرفی کرده‌ایم.

۱- الکل

امتیاز: ۳ ستاره

بسیاری از تمیزکننده‌های عینک حاوی الکل هستند. شاید برایتان این سوال پیش بیاید که آیا الکل واقعا عینک را تمیز می‌کند یا خیر؟ یا، آیا الکل آسیبی به عینک نمی‌رساند؟

بهترین و بدترین مواد برای پاک کردن شیشه عینک طبی و آفتابی

پاسخ ما به این سوالات این است: خیر. الکل آسیبی به عینک نمی‌زد در صورتی که به روشی که توضیح می‌دهیم از آن استفاده کنید. برای ساخت مایع تمیزکننده عینک به روش زیر عمل کنید:

 1. یک بطری اسپری بردارید. یک‌چهارم بطری را با الکل سفید پر کنید.
 2. چند قطره کوچک مایع ظرفشویی در آن بریزید.
 3. حجم باقی‌مانده بطری را با آب پر کنید.
 4. مخلوط را به آرامی تکان دهید و مواظب باشید حباب ایجاد نشود.
 5. این محلول را روی دو طرف عدسی عینک اسپری کنید و با یک پارچه میکروفایبری آنها را تمیز کنید.

۲- دستمال‌های پاک کننده عدسی عینک

امتیاز: ۴ ستاره

دستمال‌های مخصوص عدسی عینک را وقتی از بسته خارج می‌کنید، بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض هوا خشک می‌شوند. برای اینکه بهترین استفاده را از آنها داشته باشید توصیه می‌کنیم تا هنوز خیس هستند اول عدسی‌های عینک را پاک کنید. سپس سراغ دسته، پل و پدهای عینک بروید.

بهترین و بدترین مواد برای پاک کردن شیشه عینک طبی و آفتابی

توجه داشته باشید که چرب‌ترین و کثیف‌ترین بخش یک عینک، پل و پدهای آن هستند. بنابراین، بعد از اینکه همه جای فریم، دسته و عدسی را تمیز کردید، سراغ پل و پدهای عینک بروید تا چربی آنها به دیگر نقاط سرایت نکند.

۳- سرکه، مایع شیشه‌شوی و خمیردندان

امتیاز: صفر (هرگز از این مواد استفاده نکنید.)

بسیاری از عینکی‌ها تصور می‌کنند اگر عینک و عدسی‌های آن را با سرکه بشویند، حتما تمیز و ضدعفونی می‌شود. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است زیرا سرکه در طولانی‌مدت سبب آسیب دیدن عدسی خواهد شد.

همچنین شما اجازه ندارید عدسی عینک را با محلول‌های شوینده‌ی شیشه که حاوی مواد شیمیایی قوی است، بشویید. اگر عدسی عینک پوشش ضدبازتاب داشته باشد، اینگونه مواد شیمیایی باعث شکستن پوشش شده و عدسی را خراب خواهند کرد.

همچنین، هرگز از آب‌لیمو برای ضدعفونی کردن شیشه عینک استفاده نکنید زیرا اسید موجود در آن بافت پوشش‌های عینک را از بین خواهد برد.

با اینکه برخی ادعا می‌کنند که خمیردندان می‌تواند خراش‌های سطح عدسی را از بین ببرد، اما توصیه می‌کنیم هیچ وقت از این ماده استفاده نکنید. در عوض از محلول‌های مخصوص ضد خراش استفاده کنید.

یا اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای را متحمل شوید، از مایع ظرفشویی برای شستن و تمیز کردن شیشه عینک استفاده کنید.

۴- استفاده از لباس به جای دستمال مخصوص

امتیاز: صفر (هرگز از این مواد استفاده نکنید.)

تقریبا همه عینکی‌ها این کار را می‌کنند. اما بدانید که بزرگ‌ترین ظلم را در حق عینک خود انجام می‌دهید. این کار باعث آسیب دیدن تدریجی عدسی عینک می‌شود.

بهترین و بدترین مواد برای پاک کردن شیشه عینک طبی و آفتابی

دستمال‌های معمولی یا گوشه آستین و پایین لباس اغلب باعث خراش برداشتن سطح عدسی می‌شوند.

همیشه از پارچه‌های مخصوص عدسی عینک یا پارچه‌های میکرو فایبری برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که یا دستمال را مرطوب کنید یا از اسپری‌های مخصوص شیشه عینک استفاده کنید. خشک بودن دستمال باعث می‌شود گرد و خاک روی سطح شیشه خش بیندازد.

یکی از بهترین عادت‌هایی که می‌توانید به زندگی خود اضافه کنید، شستن همه قسمت‌های عینک در ابتدای صبح است. از خواب که بیدار می‌شوید، عینک را زیر آب ولرم گرفته و با یک تا دو قطره مایع‌ ظرفشویی، حسابی تمیز و سپس آبکشی کنید.

۵- دستمال‌های میکروفایبری

دستمال‌های مایکروفایبری کاملا نرم و بدون پرز هستند و با اینکه بهترین پارچه برای تمیز کردن عینک محسوب می‌شوند، اما نباید آنها را خشک استفاده کنید. حتما از محلول‌های شوینده عدسی عینک به همراه میکروفایبر استفاده کنید تا عدسی خش بر ندارد.

دستمال‌های عینک را هر هفته بشویید و خشک کنید تا همیشه تمیز بمانند.

هرگز از دستمال کاغذی، دستمال توالت و کلینکس برای تمیز کردن عدسی عینک استفاده نکنید. فقط از پارچه‌های نخی و نرم برای عینک بهره بگیرید.

 

منبع:لوناتو

0

تقویت بینایی در منزل

چشم یکی از اعضا حیاتی بدن می باشد که مراقبت از آن الزامی است.  بینایی ضعیف اغلب با دوربینی یا نزدیک بینی مرتبط است. عواملی مثل ژنتیک، تغذیه نادرست، پیری و فشار بیش از حد بر چشم ها معمولاً به این مشکل می‌فزایند.

شایع‌ترین نشانه های بینایی ضعیف، دید مات، سردردهای مکرر و چشم های آبدار هستند. حتماً برای تشخیص درست و درمان با پزشک خود مشورت کنید. گاهی اوقات مشکلات چشمی می‌توانند با مشکلات جدی مانند گلوکوم، انحطاط ماکولا، آب مروارید و ناخوشی بینایی ایجاد شوند.

علایم ضعف بینایی و نیاز شما به تقویت چشم:

 •   تحریف در دید به خاطر ابهام که در شرایط نوری درخشان بدتر می شود.
 • سختی در حرکت در هنگام شب به خاطر دید ضعیف.
 • عدم توانایی در پی گیری علایم خیابان.
 •  عدم توانایی در تشخیص رنگ ها به خاطر ظاهر محو شده شان.

درمان مشکلات بینایی نسبتاً آسان است. شما می توانید از عینک تجویزی، لنز و حتی ممکن است دید خود را با جراحی اصلاح کنید. در این بخش به برخی از روش های طبیعی خانگی برای بهبود طبیعی بینایی می‌پردازیم.

درمان های خانگی برای تقویت بینایی از نوع ورزش

۱. ورزش چشم:

جریان خون کافی برای چشم ها برای عملکرد مناسب چشم ضروری است. به درجه خوبی از انعطاف پذیری برای حفظ کیفیت بینایی نیاز دارد. از این رو، ورزش دادن چشم ها امری ضروری برای مبارزه با فشار و کرنش است. همچنین توانایی شما برای تمرکز را افزایش می دهد.

مداد را در دست بگیرید و به آن نگاه کنید. به آرامی آن را به بینی نزدیک کنید و دوباره آن را از چشم خود دور کنید. این فرآیند را تا ۱۰ بار در روز تکرار کنید.چرخاندن چشم هایتان یکی از بهترین روش ها برای ورزش دادنشان در هر زمانی است. چشمان خود را جهت خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. هر گام را ۱۰ بار در روز تکرار کنید.

۲۰ تا ۳۰ بار چشمان خود را به سرعت تغییر دهید و بلرزانید. اما، چشم های خود را فشار ندهید. در نهایت، با بستن چشم ها به آرامی چشم ها را باز کنید. ۱۰ بار در روزسعی کنید به شی‌ئی که در فاصله‌ی دور قرار داده شده، خیره شوید.

از ماه به عنوان مرجع استفاده کنید. توجه خود را به ماه دهید و هر روز به مدت ۵ دقیقه تمرکز خود را حفظ کنید. این تمرین‌ها را به طور منظم برای چند ماه امتحان کنید تا شاهد نتایج مثبت باشید و به طور طبیعی دیدتان را بهبود ببخشید.

۲. کف دست:

این یک ورزش عالی برای تحریک لنز و ماهیچه های مویی است. با مالش سریع کف دست تان گرما تولید کنید و سپس بخش گرم کف دست هایتان را روی چشمانتان قرار دهید. مواظب باشید فشاری روی چشم ها را اعمال نکنید. زمانی که ورزش کف دست را امتحان می کنید، این کار را در غیاب نور انجام دهید. ماهیچه‌های چشمها به خاطر گرما آرام می‌شوند.

۳. کف دست و خورشید:

خورشید و کف دست نیز برای چشم ها مفید هستند چون این روش ها به فعال کردن مجدد و انعطاف پذیری لنز چشم و ماهیچه های مویی کمک می کنند. خورشید از توانایی های بهبود دهنده استفاده می کند و کف دست آرامش و احساس خوب را ترویج خواهد داد. با توجه به فرهنگ چین، خورشید شامل انرژی های حیاتی زندگی است که برای سلامت چشم ها و نیز بدن حیاتی هستند.

برای ورزش آفتاب، به خورشید اجازه دهید که به طور مستقیم بر روی پلک های بسته شما در هنگام تنفس عمیق، بتابد. این کار را هر روز به مدت چند دقیقه انجام دهید و پس از آن ورزش کف دست را دنبال کنید.

برای ورزش کف دست، کف دست‌هایتان را به هم بمالید تا گرما تولید کنید و سپس به آرامی کف دست تان را روی چشم های بسته خود بمالید بدون این که فشاری روی چشم ها اعمال شود. حتماً چشمان خود را به طور کامل بپوشانید تا هیچ ردی از نور وجود نداشته باشد. این کار را چندین بار در روز به هنگام تجسم یک صحنه دلپذیر انجام دهید.

۴. طب فشاری / طب سوزنی:

طبق پزشکی سنتی چینی (TCM)، عملکرد بد یا بیماری در چشم ها اغلب ارتباط نزدیکی با کبد و کلیه ها دارد. نقاط فشاری و طب سوزنی مختلفی در اطراف مدارهای چشم ها وجود دارند که استخوان هایی هستند که مردمک چشم را احاطه کرده اند.

هر یک از نقاط فشاری دور مدار چشمان خود را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه ماساژ دهید. شما می توانید این کار را چندین بار تکرار کنید. اگر باردار هستید، قبل از امتحان این روش درمان با فرد متخصص طب سوزنی مشورت کنید. هم چنین مناطقی که دارای زخم ، سوختگی یا عفونت هستند را ماساژ ندهید.

راه رفتن پابرهنه بر روی علف در شبنم صبحگاهی برای حدود ۳۰ دقیقه یک روش طب سوزنی برای کمک به بهبود بینایی است، چون فیبرهای عصبی متصل به پاهای شما را فعال می‌کند. برای چشم ها روی انگشت های دوم و سوم فشار زیادی وجود آورید. به علاوه، رنگ سبز چمن برای چشم ها آرامش بخش است.

۵. فشار چشم:

راحت بنشینید، چشمان خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید. روی هر پلک یک انگشت بگذارید و حدود ۱۰ ثانیه به آرامی فشار دهید.فشار را حدود ۲ ثانیه آزاد کنید و دوباره فشار دهید.ست ها و تکرارها – ۱ ست ۱۰بار تکرار

۶. چشمک زدن:

راحت روی یک صندلی بنشینید، شانه ها را آرام نگاه دارید و به یک دیوار سفید نگاه کنید. چشمانتان را ببندید.نیم ثانیه صبر کنید و بعد چشمها را باز کنید. این کار را ۱۰ بار انجام دهید تا یک ست کامل شود. زمان – ۲ دقیقه ست‌ها و تکرارها – ۲ ست ۱۰ تایی

۷. انعطاف پذیری:

راحت روی یک صندلی بنشینید و مستقیم به روبرو نگاه کنید. به بالا نگاه کنید، بدون اینکه گردن را حرکت دهید و سپس به پایین نگاه کنید.این کار را ۱۰ بار انجام دهید.سپس به سمت راست خود نگاه کنید.گردن را صاف نگه دارید.به سمت خیلی چپ خود نگاه کنید.این کار را ۱۰ بار انجام دهید.زمان – ۳ دقیقه ست ها و تکرارها – ۴ ست ۱۰ تایی

۸. تمرکز:

۵ فوت از یک پنجره فاصله بگیرید، مستقیم نگاه کنید و شانه های خود را آرام نگه دارید.دست راستتان را در مقابل خود باز کنید، انگشت شست را بیرون بکشید و روی نوک آن برای ۱ تا ۲ ثانیه تمرکز کنید.

بدون این‌که دست تان را حرکت دهید، برای ۲ ثانیه روی پنجره تمرکز کنید. روی یک شیء دور از پنجره به مدت ۲ ثانیه تمرکز کنید. روی انگشت شست تمرکز بکنید. زمان – ۱ دقیقه ست‌ها و تکرارها – ۲ ست ۱۰ تایی

۹. بازتاب چشم:

بنشینید، بایستید و یا بخوابید. مستقیم به جلو نگاه کنید. شما می توانید چشم ها را باز یا بسته نگه دارید. چشمان خود را به سرعت بالا و پایین ببرید. این کار را ۱۰ بار قبل از توقف و استراحت برای ۵ ثانیه انجام دهید. زمان – ۱ دقیقه  ست ها و تکرارها – ۲ ست ۱۰ تایی

۱۰. دنبال کردن عدد هشت انگلیسی :

یک عدد ۸ انگلیسی را در یک دیوار یا سقف خالی تصور کنید.یک راه را در امتداد این شکل تنها با چشم خود ردیابی کنید، بدون این‌که سرتان را حرکت دهید. این کار را ۵ بار انجام دهید. زمان – ۲ دقیقه ست ها و تکرارها – ۴ ست ۵ تایی

۱۱. شست به سمت بالا:

راحت بنشینید، شانه ها را آرام و صاف نگاه دارید و به جلو نگاه کنید. هر دو انگشت شست خود را به طول بازو، مستقیماً در جلوی چشمخود نگاه دارید. دید خود را به مدت ۵ ثانیه بر روی انگشت شست راست متمرکز کنید. تمرکز خود را بر روی فضای بین دو شست، ترجیحاً در یک شی دور، برای ۵ ثانیه دیگر تغییر دهید.

در نهایت، نگاهتان را به سمت چپ متمایل کنید و به مدت ۵ ثانیه روی آن تمرکز کنید، به فاصله میان دو شست و بعد انگشت شست راست اشاره کنید. زمان – ۲ دقیقه ست‌ها و تکرارها – ۳ ست ۵ تایی

۱۲. کمپرس سرد و داغ برای تقویت بینایی:

این می‌تواند پایان خوبی برای یک روز سخت در محل کارتان باشد. یک کاسه آب داغ و یک آب سرد دیگر بردارید. یک حوله را به آرامی در هر کاسه بگذارید. اول، کمپرس داغ را روی چشم ها و ابرو ها بگذارید.

گرما را احساس کنید و در حدود ۵ ثانیه آن را نگهدارید و سپس برای ۵ ثانیه کمپرس سرد را استفاده کنید. حداقل ۵ بار تکرار کنید.یعنی بعد از ۲۰ دقیقه کار کردن و خیره شدن به کامپیوتر به مدت ۲۰ ثانیه به یک نقطه دور خیره شده و روی آن تمرکز کنید.

۱۳. نگاه ردیاب

دراز بکشید و یا راحت بایستید و چند نفس عمیق بکشید. با نگه داشتن سر، سعی کنید تا جایی که می توانید به سمت چپ نگاه کنید، تنها از چشمان خود استفاده کنید. چشم انداز خود را برای حدود ۳ ثانیه نگاه دارید و به جلو نگاه کنید.تا آنجا که می توانید به همان اندازه که می‌توانید نگاه کنید و دیدتان را در آنجا نگاه دارید. زمان – ۲ دقیقه ست ها و تکرارها – ۳ ست ۱۰ تایی

۱۴. قانون ۲۰-۲۰ برای تقویت بینایی:

چشمان ما در طول روز دائماً در حال کار و تلاش هستند و فشار روی آن‌ها وجود دارد و خوب است بدانیم که چشم‌ها در چنین شرایطی نیاز به استراحت دارند. در واقع شاید همین حالا نیز چشمان شما نیاز به استراحت داشته باشد. گفتنی است در افرادی که مدت‌ زمان زیادی از روز را به کار کردن با رایانه و موارد مشابه اختصاص می‌دهند، فشار بیشتر و شدیدتری روی چشم‌ها وجود دارد. برای کاهش این فشار، می‌توان از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کرد.

این قانون به این شکل است که هر ۲۰ دقیقه، باید زل زدن به رایانه را متوقف کنید به چیز دیگری در فاصله‌ی ۲۰ فوت(20 فوت حدود 6 متراست ) و به مدت ۲۰ ثانیه نگاه کنید.

عادت کنید تا هر روز زمانی را برای استراحت دادن به چشم ها اختصاص دهید. برای چند دقیقه در هر دو تا سه ساعت چشم هایتان را ببندید و به آنها استراحت بدهید.

چشم پزشکان برای حفظ سلامت چشم ها پیشنهاد می‌کنند دو ساعت قبل از خواب به صفحه تلویزیون، رایانه یا گوشی تلفن همراه نگاه نکنید. یوگای چشم را امتحان کنید که البته برای تقویت چشم بهترین حرکت یوگا تمرین «تراتاکا» است که یکی از بهترین تمرینات برای رفع خستگی چشم هاست. وقتی بیرون از منزل هستید تمرین کنید تا به نقاط دوردست خیره شوید.

به تغذیه خود اهمیت دهید ؛ تغذیه ای مناسب و مفید برای تقویت چشم را در بخش سلامت نمناک به صورت کامل شرح داده ایم.شستشو با آب گرم برای رفع خستگی چشم ها مفید است پس امتحان کنید.

 

منبع:دید برتر

0

نکاتی برای استفاده کنندگان لنز

لنزهای تماسی با پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا ساخته می شوند و بینایی شما که یکی از حس های ارزشمند شماست را بهبود می بخشند. به این ترتیب مهم است که انتخاب های خوبی داشته باشید تا راحت، شاد و ایمن بمانید.

در پست پنج نکته ذکر شده است تا شما را در مسیر موفقیت در زندگی با لنزهای جدیدتان قرار دهد :

نگران استفاده از لنز تماسی نباشید

بسیاری از مردم نگران هستند وقتی از لنز تماسی استفاده می کنند چشمشان دچار آسیب شود. اما هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت، به این دلیل که آنها در داخل چشم شما قرار می گیرند و در معرض جسم خارجی قرار نمیگیرند.

آرام قرار دادن و برداشتن لنزها ممکن است در ابتدا باعث عصبانیت شما شود. تا زمانیکه دستهایتان تمیز باشد هیچگونه ترسی از لمس کردن چشم خود نداشته باشید.

لنزها را تمیز نگه دارید

با تمیز و ضدعفونی کردن لنز خیال خود را از آلودگی های میکروبی راحت کنید. پزشک شما به شما دستورالعمل هایی را که مخصوص مراقبت از لنز که برای شما انتخاب شده است را به شما ارائه می دهد.

به عنوان مثال، اگر به شما گفته می شود از یک محلول لنز چند منظوره استفاده کنید، هر بار که لنز خود را برداشتید باید در کف دست خود گذاشته و با محلول مالش و شستشو دهید و سپس آن را در جالنزی حاوی محلول لنز نگهداری کنید.

هنگامیکه لنزهایتان را صبح داخل چشم قرار می دهید، کاملا جالنزی را خالی، تمیز و خشک کنید و سپس محلول تازه را به آن اضافه کنید. لنز شما بسته به نوع مصرف آن باید هر یک روز، 3 ماه یا 12 ماه تعویض شود.

اگر روش های تمیز کردن لنز برای شما مشکل است سعی کنید که از لنزهای طبی یکبار مصرف روزانه استفاده کنید. هر یک از این لنزها را باید در انتهای روز بیرون انداخته و جایگزین کنید و دیگر نگران تمیز کردن آها نباشید.

مرطوب نگه داشتن لنزها

وقی از لنز تماسی استفاده می کنید، سعی کنید در طول روز آب آشامیدنی بیشتری مصرف کنید. علاوه بر این بسته به محیط زنگی و محل کارتان ممکن است بخواهی از قطره های مرطوب کننده لنز و چشم نیز استفاده کنید.

به عنوان مثال، افرادی که زمان زیادی را صرف کار با رایانه می کنند یا در معرض هوای خشک، گرمایش یا تهویه مطبوع قرار می گیرند، اغلب از قطره های چشم بهره می برند.

در مورد قطره هایی که برای شما مناسب است با پزشک خود صحبت کنید.مطمئن شوید که استفاده از قطره با لنزهایتان سازگار است.

توصیه های دکتر خود را دنبال کنید

فقط از محصولاتی که توسط دکتر چشم شما پیشنهاد شده استفاده کنید. این راه حل به طور خاص برای نوع لنز شما انتخاب شده است، همچنین مهم است که قرار ملاقات های خود را حفظ کنید. همه چیز به تشخیص چشم پزشک و نسخه او بستگی دارد.

مدت زمان استفاده از آن را رعایت کنید

سعی نکنید قوانین خود را بنویسید، لنزهایتان فقط برای مدت زمانی که دکتر می گویند بی خطر است و لنزها را طبق برنامه تعویض کنید. سعی نکنید از لنز بیش از مدت مصرف آن استفاده کنید. همچنین، هرگز نباید با لنز چشم خود بخوابید.

در واقع یادگیری چگونگی انجام هر کاری طول می کشد، ممکن است حدود یک هفته طول بکشد تا شما با لنزهای تماسی خود سازگار شوید و احساس اطمینان کنید. آنها به یک بخش ارزشمند از  زندگی شما تبدیل خواهند شد.

هیچ چیزی در این پست به عنوان مشاوره پزشکی تعبیر نمی شود و یا جایگزین توصیه های یک متخصص پزشکی نیست. برای سؤالات خاص، لطفا پزشک مراقبت از چشم خود را ببینید.

0

عینک یا لنز

امروزه کسانی که از مشکلات بینایی رنج می برند ( نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم و غیره ) لزوما از عینکهای طبی استفاده نمی کنند. علاوه بر این گزینه، لنزهای تماسی و جراحی برای درمان آنها وجود دارد.

کسانی هستند که ترجیح می دهند از لنزهای نمره دار استفاده کنند، زیرا هر فرد بهتر است به یک نوع درمان متوسل شود و بیماری چشم خود را اصلاح کند. بنابراین مهم است که از مزایا و معایب استفاده از هر درمان برای مشکلات بینایی مطلع شوید..

مزایا و معایب عینک های طبی

مزیت اصلی عینک های طبی برای اصلاح مشکل بینایی این است که هیچگونه خطری برای سلامت چشم وجود ندارد، چرا که مانند لنزهای تماسی چشم را لمس نمی کند. عینک سنتی ترین نوع درمان برای اصلاح مشکلات بینایی است و می تواند در اشکال، رنگ ها و قیمت های مختلف یافت شود.

از سوی دیگر، عینک های طبی می توانند ناراحتی ایجاد کنند زیرا چشم انداز محیطی را تحریک می کنند. یکی دیگر از جنبه های منفی عینک این است که آنها ممکن است بشکنند و شما باید خیلی مراقب باشد. عینک نیز ممکن است به ظاهر غیرقابل توجه باشد، اما این یک موضوع شخصی است.

یکی دیگر از نکات منفی عینک ها این است که آنها کمتر کاربردی هستند، مثلا برای انجام ورزش هایی مانند والیبال و هندبال به مشکل می خورید و ممکن است چشم شما و حتی عینک در طول بازی صدمه ببینند. تمیرین فعالیتهای ورزشی به همرا عینک کار دشواری خواهد بود.

مزایا و معایب استفاده از لنزهای تماسی

لنزهای تماسی در بعضی موارد نسبت به عینک ها یک جایگزین بهتر هستند. آنها می توانند در حین ورزش استفاده شوند بدون اینکه ترس از شکستن آنها داشته باشید. علاوه بر این، آنها ظاهر شما را تغییر نمی دهند زیرا آنها به سختی قابل تشخیص هستند. یکی دیگر از مزایای استفاده از لنزهای تماسی این است که تصحیح بینایی بهتر را فراهم می کند.

با این حال، لنزهای تماسی نیاز به مراقبت بیشتر و بهداشت دارند تا استفاده از آنها برای سلامت چشم ضرر نداشته باشد. شما همیشه باید آنها را تمیز نگه دارید، مراقب عمر مفید آنها باشید و هرگز با لنز نخوابید.

در هنگام قرار دادن آنها، باید مراقب باشید لنزها با ناخالصی هایی که روی انگشتان و ناخن ها وجود دارد آلوده نشوند. همچنین لازم به ذکر است که در مورد نگهداری آنها، باید در جالنزی مخصوص انجام شود و در محلول لنز مناسب برای این منظور خیس شود.

در نهایت مهم است که با چشم پزشک خود مشورت کنید تا دقیقا مشخص کنید که مشکل شما چیست و بهترین گزینه برای اصلاح آن کدام است. ممکن است جراحی یک راه حل باشد و شما دیگر نیازی به عینک یا لنز ندارید. با این حال، اگر این مورد نیست، مطمئن شوید که درمان را انتخاب کنید.

0

جلوگیری از عفونت چشم

لنز های تماسی برای بسیاری از افراد که دچار عارضه های بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم هستند جایگزین مناسبی برای عینک می باشد. بخصوص برای کسانی که فعالیتهای بدنی مانند ورزش و غیره دارند.

با این حال، لنزهای تماسی ممکن است خطر ایجاد عفونت های چشمی را بهمراه داشته باشند، بنابراین مهمترین موضوع برای استفاده کنندگان انجام اقدامات پیشگیری از عفونت های چشم می باشد.

در این پست : مهمترین اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از لنزهای تماسی را توضیح می دهیم :

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از لنزهای تماسی

 

معاینه چشم توسط پزشک

 • اقدامات لازم برای پیشگیری از عفونت چشم را انجام دهید. به عنوان مثال، مهم است که به طور منظم برای معاینه چشم خود به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به این ترتیب، پزشک شما می تواند اطمینان حاصل کند که لنزهای تماسی برای شما مناسب است یا نه و همچنین می توانید سلامت کلی چشم خود را برای هر گونه عفونت ممکن ارزیابی کنید.

همچنین مهم است که لنزهای تماسی را به وسیله نسخه ای که توسط چشم پزشک تجویز شده است تهیه نمایید.

شستن دست ها

 • دست ها را کاملا با آب و صابون بشویید و قبل از دست زدن به لنزهای تماسی آنها را خشک کنید. باکتری حاصل از فعالیت های روزمره شما به راحتی می توانند بر روی دستان شما در تمام طول روز تجمع پیدا کنند، بنابراین قبل از قبل از قرار دادن یا برداشتن لنزهایتان، پیشگیری از عفونت مهم است.

استفاده از مایع لنز

 • لنزهای خود را طبق دستورالعمل های تولید کننده پاک کنید و دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. هر زمانی که لنزهایتان را می خواهید تمیز کنید از محلول تمیز کردن (ضدعفونی کننده) استفاده کنید. هرگز از محلول نمک برای ضدعفونی کردن لنز استفاده نکنید.

گذاشتن لنز در جالنزی

 • لنز های قابل استفاده مجدد را در جالنزی حاوی محلول لنز نگهداری کنید. هرگز از آب شیر برای تمیز کردن لنزها استفاده نکنید. جالنزی خود را هر سه ماه یکبار تعویض کنید.

هرگز با لنز تماسی نخوابید

 • اجتناب از خوابیدن با لنز تماسی. خواب با لنزهای تماسی باعث افزایش احتمال عفونت و همچنین خراشیدن یا صدمه زدن به قرنیه می شود.

استفاده نکردن از لنز در حمام و شنا

 • توصیه می شود قبل از رفتن به حمام یا استخر شنا حتما لنزهای خود را از چشم خارج کنید زیرا باکتری های موجود در استخر یا سطح پوست بدن موقع دوش گرفتن وارد چشم شما شده و روی سطح لنز چسبیده و موجب عفونت های چشمی می شوند.

اما اگر شما موقع شنا بدون استفاده از لنز دچار مشکل خواهید شد به همراه آنها از عینک های مخصوص شنا استفاده مرده و پس از پایان حتما لنزهای خود را کاملا ضدعفونی کنید.

چه مواقعی نیاز به چشم پزشک دارید

 

مشاهده قرمزی و سوزش در چشم

 • هنگامی که علائم و نشانه های عفونت چشم مانند : بینایی مبهم، چشم درد، حساسیت به نور، احساس جسم خارجی در چشم، تورم، سوزش و قرمزی چشم ها را تشخیص دادید حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید.

مراجعه به چشم پزشک متخصص

پزشک بسته به عفونتی که چشم شما دارد یک راه درمانی را برای شما تجویز می کند. برای درمان عفونت های مربوط به باکتری ها از آنتی بیوتیک ها و درمان عفونت ویروسی از داروهای ضد ویروسی استفاده خواهید نمود.

معمولا برای درمان، قرص یا قطره توسط پزشک برای عفونت های چشمی تجویز می شود و در صورتی پس از مدت تعیین شده بهبود پیدا نکردید یا حتی علائم بیماری بدتر شد حتما باید دوباره به پزشک مراجعه نمایید.

گاهی اوقات قطره های استروئیدی توسط پزشک بسته به شدت عفونت چشم شما برای درمان عفونت های تحتانی تجویز می شوند. زیرا استروئیدهای موضعی در برخی موارد التهاب و قرمزی چشم را کاهش می دهند.

0

انتخاب عدسی

هنگام خرید عینک وقتی شما فریم را انتخاب می کنید باید دو ویژگی ظاهری و راحتی را در نظر بگیرید اما وقتی عدسی عینک را انتخاب می کنید باید چهار ویژگی ظاهر ، راحتی ، دید و ایمنی را در نظر بگیرید. یک اشتباه رایج اغلب مردم هنگام خرید این است که وقت کافی برای شناسایی مواد عدسی عینک، طراحی و پوشش آن نمی گذارند.این مقاله اصول اولیه مورد نیاز برای انتخاب یک عدسی هوشمندانه را به شما می دهد.

عدسی هایی که برای عینک خود انتخاب می کنید نسبت به  انتخاب فریم در رضایت شما از عینکتان  تعیین کننده تر است. خرید عدسی برای عینک کار آسانی نیست. درحقیقت در این مقاله گزارش مصرف کنندگان بیان می کند: انتخاب های زیادی برای عدسی و فریم وجود دارد و این باعث سردرگمی در اینکه کدامیک از آن ها ارزش خرید دارد می شود.  این راهنمای خرید به شما کمک می کند که افکار اشتباهتان  در مورد انواع مختلف عدسی های عینک از بین برود و هم چنین  به شما کمک می کند عدسی و فریمی را انتخاب کنید  که بهترین ویژگی ها و ارزش ها را برای نیاز شما دارند.

 

چرا انتخاب درست عدسی های عینک بسیار مهم است

هنگام خرید عینک وقتی شما فریم را انتخاب می کنید باید دو ویژگی ظاهری و راحتی را در نظر بگیرید اما وقتی عدسی عینک را انتخاب می کنید باید چهار ویژگی ظاهر ، راحتی ، دید و ایمنی را در نظر بگیرید.

یک اشتباه رایج اغلب مردم هنگام خرید این است که وقت کافی برای شناسایی مواد عدسی عینک، طراحی و پوشش آن نمی گذارند.

این مقاله اصول اولیه مورد نیاز برای انتخاب یک عدسی هوشمندانه را به شما می دهد.

اطلاعات زیر شامل همه عدسی های طبی عینک است. چه شما نیاز به عدسی های single vision ( تک دید)  برای اصلاح نزدیک بینی،  دوربینی یا آستیگماتیسم  داشته باشید و چه نیاز به عدسی های تدریجی (progressive)، دو کانونی و یا سایر عدسی های چند کانونی  برای اصلاح پیر چشمی داشته باشید.

 

مواد عدسی عینک-  ویژگی ها و مزایا

عدسی شیشه ای

در دوران گذشته تمام عدسی های عینک از شیشه ساخته می شد. اگر چه این عدسی ها پارامترهای اپتیکی لازم را دارا بودند، اما وزن آنها سنگین بوده و اغلب به راحتی شکسته می شدند. این عاملی بود که به طور بالقوه باعث آسیب جدی به چشم و یا حتی از دست دادن یک چشم می شد. به همین دلیل،عدسی شیشه ای دیگر به طور گسترده برای عینک استفاده نشد.

 

عدسی پلاستیکی

در سال 1947، شرکت عدسی Armorlite در کالیفرنیا اولین عدسی عینک پلاستیکی کم وزن را معرفی کرد.عدسی های  پلیمر پلاستیکی به نام CR-39، مخفف “کلمبیا رزین 39،” ساخته شد. زیرا آن 39 امین فرمول از جنس پلاستیک حرارتی درمانی که توسط صنایع PPG در اوایل 1940s توسعه داده شده می باشد

وزن کم آن  (در حدود نیمی از وزن شیشه ای)، هزینه کم و کیفیت عالی نوری، باعث شده پلاستیک CR-39 حتی امروزه جز مواد محبوب برای عدسی عینک باقی بماند.

 

عدسی های پلی کربنات

در اوایل 1970، شرکت  Gentex  اولین عدسی های  پلی کربنات را  برای عینک ایمنی معرفی کرد.

در اواخر همان دهه و در 1980، عدسی های پلی کربنات محبوبیت شان  افزایش وتا به  امروز باقی مانده است.

در اصل این عدسی ها برای شیشه کلاه ایمنی خلبانان نیروی هوایی ، برای “شیشه های ضد گلوله” برای بانک ها و برنامه های کاربردی ایمنی دیگر توسعه یافت .  پلی کربنات سبک تر و به طور قابل توجهی مقاوم تراز CR-39 های پلاستیکی است، و آن یک ماده ارجح برای عینک کودکان، عینک ایمنی و عینک ورزشی است.

عدسی جدیدتر سبک با خاصیت مقاومت در برابر ضربه مانند پلی کربنات را Trivex   (صنایع PPG) نام دارد که در سال 2001 برای عینک معرفی شد. عدد Abbe  بالاتر یک مزیت بالقوه دیداری Trivex  است. (پایین را ببینید)

 

عدسی پلاستیکی شاخص بالا

در 20 سال گذشته، در پاسخ به تقاضا برای عینک های نازک تر و سبک تر تعدادی از تولید کنندگان عدسی،‌عدسی های  پلاستیکی شاخص بالا را  معرفی کرده اند. این عدسی ها باریک تر و سبک تر از عدسی های پلاستیکی CR-39  هستند زیرا آن ها یک شاخص بالاتر از شکست(refraction) را دارند و هم چنین امکان این که وزن مخصوص کمتر باشد راهم دارند.

مواد عدسی عینک

درجدول زیر مواد متدوال عدسی عینک ، به ترتیب ضریب شکست و ضخامت عدسی (بسیار شاخص خوبی برای هزینه است ) آورده شده است . به جز شیشه ای تاج( crown glass) ، همه مواد پلاستیکی هستند.

شاخص شکست  

شاخص شکست (یا ضریب شکست) ماده عدسی عینک یک عدد اندازه گیری نسبی است که چگونگی تاثیر انعکاس(منحرف کردن) نور از مواد است که بستگی به سرعت عبور نور از جسم دارد.

به طور خاص ضریب شکست ماده عدسی نسبت سرعت نور در خلا  تقسیم بر سرعت نور در ماده  عدسی است.

به عنوان مثال، شاخص شکست  CR-39 پلاستیک 1.498 است، که این به این معنی است عبور نور از طریق CR-39 پلاستیکی حدود 50 در صد کندتر از عبور نور از طریق خلا است.

هرچه ضریب شکست یک ماده بالاتر باشد عبور نور از طریق آن ماده کندتر است،که  نتیجه اش در خم شدن بیشتر (شکست) پرتوهای نور است.  بنابراین ضریب شکست بالاتر یک ماده عدسی نیازمند ماده عدسی کمتری برای منحرف کردن(خم شدن) نور نسبت به همان درجه از عدسی با ضریب شکست پایین تر است.

به عبارت دیگر برای داشتن عدسی قوی عینک ، عدسی ساخته شده از مواد با ضریب شکست بالا نازک تر از یک عدسی ساخته شده از مواد با ضریب شکست پایین است.

ضریب شکست ماده عدسی عینک های رایج از محدوده 1.498 (CR-39 پلاستیکی) تا 1.74 (یک نوع خاص از پلاستیک شاخص بالا) می باشد. بنابراین برای تجویز قدرت و طراحی عدسی ، عدسی های ساخته شده از CR-39 پلاستیکی ضخیم ترین عدسی در دسترس و عدسی پلاستیکی 1.74 شاخص بالا باریک ترین خواهد بود.

 

Abbe Value

ارزش Abbe (عدد Abbe ) یک ماده عدسی یک اندازه ی عینی از نحوه گسترش پخش طول موج های مختلف نور عدسی است هنگامی که نور از آن عبور می کند.

مواد عدسی با عدد Abbe  پایین پراکندگی بالا دارند. که می تواند باعث انحراف رنگی قابل توجه – پدیدار شدن خطای چشمی هاله های رنگی در اطراف اشیا به خصوص چراغ شود.

در حال حاضر انحراف رنگی زمانیکه از طریق حاشیه عدسی های عینک نگاه می کنیم قابل ملاحظه  تر است.  و وقتی مستقیم از طریق مرکز نوری عدسی ها نگاه می کنیم کمترین برجستگی را داراست.

عدد Abbe  از مواد عدسی های عینک  محدوده ای از بالا  59 (crown glass) تا پایین 30 (پلی کربنات) را داراست.

عدد پایین تر Abbe  ، احتمال بیشتری دارد که مواد عدسی اش انحراف رنگی ایجاد کند.

عدد Abbe   از فیزیکدان آلمانی  ( Ernst Abbe1840-1905) نام گذاری شده است ، که این اندازه گیری مفید از کیفیت اپتیکی تعریف شده است.

 

Aspheric Design

علاوه بر انتخاب ماده عدسی که ضریب شکست بالا داشته باشد راه دیگر برای داشتن عدسی های باریک وبا مشخصات جذاب تر انتخاب یک عدسی با طراحی  Aspheric است.

طراحی Aspheric – انحنا عدسی ها رفته رفته از مرکز لنز به لبه آن تغییر پیدا می کند.- تولیدکنندگان فعال عدسی از منحنی مسطح در موقع ساخت عدسی های عینک بدون کاهش عملکرد نوری عدسی ها استفاده می کنند.

از آن جایی که طراحی عدسی های aspheric مسطح تر از عدسی های (conventional (spherical هستند کمتر باعث بزرگنمایی چشم می شود و ظاهر بهتری  دارد.

در برخی از موارد طراحی  Aspheric  وضوح دید جانبی  را بهبود می بخشد.

اغلب عدسی های پلاستیکی شاخص بالا ساخته شده با طراحی  Aspheric به منظور بهینه سازی ظاهری و عملکرد نوری عدسی ها می باشد. طراحی   Aspheric با عدسی های پلی کربنات و  CR-39معمولا گزینه ای است که هزینه های عدسی را افزایش می دهد.

 

حداقل ضخامت مرکز (یا لبه ضخیم)

FDA  دستورالعملی برای مقاومت در برابر ضربه دارد بنابر این یک حدی برای باریک کردن وجود دارد که آزمایشگاه های بینایی می تواند عدسی های شما را تراش دهند.

در عدسی ها (مقعر) برای اطلاح نزدیک بینی باریک ترین بخش عدسی مرکز نوری یا نزدیک وسط  است.

در عدسی های (محدب ) برای اصلاح دور بینی باریک ترین بخش عدسی در  لبه های آن است.

از آنجا که مقاومت در برابر ضربه برتر، پلی کربنات و لنز Trivex که اصلاح نزدیک بینی آنها  را می توان به ضخامت مرکز فقط 1.0 میلی متر ساخته که باز هم  در مصوبه  تاثیر مقاومت استاندارد FDA قرار دارد.

عدسی های اصلاح نزدیک بینی ساخته شده از مواد دیگر برای اینکه در استاندارد قرار گیرند معمولا مرکزشان ضخیم تر است.

هم چنین اندازه و شکل فریم عینک هاتون در ضخامت عدسی های عینک تاثیر دارد به خصوص اگر شما prescription پرصلابتی داشته باشید.  انتخاب کوچکتر فریم در مرکز صرف نظر از مواد عدسی که انتخاب می کنید به طور قابل توجهی از ضخامت و وزن عدسی شما می تواند کم کند.

به طور کلی باریک ترین عدسی برای prescription شما عدسی های aspheric ساخته شده از مواد شاخص بالا قرار داده شده در یک فریم کوچک است.

 

ویژگی های  عدسی  عینک

وقتی به دنبال راحت ترین ، با دوام ترین و بهترین عینک هستید پیروی از خصوصیات عدسی های مطرح شده ضروری است.

پوشش ضد خش

همه مواد عدسی های عینک سبک وزن (جدول) دارای سطوحی هستند که به طور قابل توجهی نرم تر و بیشتر در معرض ابتلا به خش و خراش نسبت به عدسی های شیشه ای قرار دارند. نرمترین عدسی عینک که مقاوم تر در برابر ضربه است پلی کربنات است. اما همه عدسی های پلاستیکی و شاخص بالا پلاستیکی برای دوام عدسی نیاز به یک پوشش ضد خش که در کارخانه اعمال شده دارند.

بسیاری از پوشش های ضد خش مدرن امروز (هم چنین روکش خراش یا روکش سخت نیز نامیده می شود.) عدسی های عینک شما می تواند تقریبا به عنوان شیشه ضدخش ساخته شود. اما اگر شما روی عینک سخت گیر هستید یا در حال خرید عینک برای بچه های خودتون هستید دنبال عدسی هایی که شامل گارانتی در برابر خراشیدگی برای یک دوره خاص از زمان است باشید.

 

پوشش ضد بازتاب، ضد انعکاسی ((anti-reflective (AR)

پوشش anti-reflective باعث بهتر شدن عدسی های عینک می شود. پوشش AR بازتاب درعدسی را از بین می برد که کنتراست و وضوح، به خصوص در شب را کاهش می دهد. هم چنین عدسی های شما را نامریی می سازند بنابراین شما ارتباط چشمی  بهتر ی می توانید داشته باشید. شما و دیگران بازتاب در عدسی تان اذیتتان نمی کند.  هم چنین عدسی -AR پوششی به احتمال کمتری نقاط تابش خیره کننده در عکس را نشان می دهد.

اگر شما عدسی شاخص بالا را انتخاب کنید پوشش anti-reflective بسیار مهم است  زیرا ضریب شکست بالای مواد عدسی ها نور بیشتری را از عدسی ها منعکس می کنند. در واقع، عدسی شاخص بالا می تواند 50 درصد نور بیشتر از عدسی CR-39 منعکس کند، که سبب حساسیت به نور قابل توجهی می شود، مگر اینکه پوشش AR اعمال شود.

 

مسدود کردن UV

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) تابش خورشید مادام العمر شده است و با مشکلات مربوط به سن چشم از جمله آب مروارید و دژنراسیون ماکولا در ارتباط است.

به همین دلیل، مردم باید از اوایل کودکی چشم خود را از اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند. خوشبختانه، پلی کربنات و تقریبا همه عدسی های پلاستیکی شاخص بالا با توجه به ویژگی های جذب مواد عدسی 100  درصد حفاظت از اشعه ماوراء بنفش را دارا هستند.

اما اگر شما عدسی  پلاستیکی CR-39  را انتخاب کنید، آگاه باشید که این عدسی به یک پوشش اضافه برای حفاظت در برابر UV  فراهم شده توسط سایر مواد عدسی نیاز دارد.

 

فتوکرومیک

این ویژگی عدسی عینک را قادر می سازد به طور خودکار در پاسخ به UV و انرژی بالا قابل مشاهده (HEV) اشعه های نور خورشید تیره شود ، و پس از آن در داخل خانه به سرعت به روشن (یا تقریبا روشن) بر می گردد. عدسی فتوکرومیک موجود تقریبا در  تمام مواد عدسی ها و طرح ها می باشند.

 

هزینه عدسی های عینک و عینک

بسته به نوع عدسی و خواص عدسی که  انتخاب می  کنید به طراحی عدسی نیاز دارید،  حتی اگر شما فریم قدیمی ترین طراح ها را انتخاب نمایید عدسی های عینک خود را با هزینه بیشتر از فریم انتخاب کنید .

چقدر هزینه عینک خواهد شد؟ سخت است برای گفتن

با توجه به آخرین نظرسنجی منتشر شده  گزارش های مصرف کنندگان در سال 2013 ، پاسخ دهندگان متوسط 244 $ آخرین عینک طبی خود را خریداری کرده اند. اما این رقم می تواند گمراه کننده باشد.

مبلغی که شما برای عینک بعدی  پرداخت می کنید به عوامل بسیاری، از جمله نیازهای بصری، مد و اینکه آیا شما بیمه دید که بخشی از هزینه های را پوشش می دهد هستید،  بستگی دارد.

به خاطر داشته باشید که اگر شما فریمی با جدیدترین طراحی و aspheric ، عدسی های progressive با شاخص بالا  با پوشش anti-reflective انتخاب کنید، غیر معمول نیست اگر هزینه عینک تان  به بیش از $  800 برسد.

از سوی دیگر، اگر شما در حال خرید اولین عینک طبی با لنزهای پلی کربنات برای نزدیک بینی خفیف هستید  هزینه ای بسیار نزدیک به 200 $ برای عینک با کیفیت، از جمله گارانتی ضد خش را متحمل می شوید.

برای بدست آوردن بهترین ارزش، ضروری است ویژگی ها و مزایای محصولات با توجه به انتخاب عاقلانه با کمک یک ارائه دهنده مراقبت از چشم معتبر و / یا خرده فروش عینک بررسی شود.

هنگام خرید عدسی های عینک، هیچ جایگزینی برای مشاوره تخصصی وجود دارد

خرید عینک می تواند دلهره آور به نظر برسد مهم این است که اطلاعات دقیق و بی طرفانه عدسی های عینک را از منابعی که شما به آن اطمینان دارید بگیرید.

برای بیشترین رضایت از عینک تان، علاوه بر استفاده از این راهنما، از مشاوره توسط گزارش های مصرف کنندگان استفاده کنید: در طول معاینه چشم خود از دکتر چشم بپرسید که عدسی عینک و خواص عدسی برای نیازهای خاص تان کدام است.

0