تقویت بینایی در منزل

چشم یکی از اعضا حیاتی بدن می باشد که مراقبت از آن الزامی است.  بینایی ضعیف اغلب با دوربینی یا نزدیک بینی مرتبط است. عواملی مثل ژنتیک، تغذیه نادرست، پیری و فشار بیش از حد بر چشم ها معمولاً به این مشکل می‌فزایند.

شایع‌ترین نشانه های بینایی ضعیف، دید مات، سردردهای مکرر و چشم های آبدار هستند. حتماً برای تشخیص درست و درمان با پزشک خود مشورت کنید. گاهی اوقات مشکلات چشمی می‌توانند با مشکلات جدی مانند گلوکوم، انحطاط ماکولا، آب مروارید و ناخوشی بینایی ایجاد شوند.

علایم ضعف بینایی و نیاز شما به تقویت چشم:

 •   تحریف در دید به خاطر ابهام که در شرایط نوری درخشان بدتر می شود.
 • سختی در حرکت در هنگام شب به خاطر دید ضعیف.
 • عدم توانایی در پی گیری علایم خیابان.
 •  عدم توانایی در تشخیص رنگ ها به خاطر ظاهر محو شده شان.

درمان مشکلات بینایی نسبتاً آسان است. شما می توانید از عینک تجویزی، لنز و حتی ممکن است دید خود را با جراحی اصلاح کنید. در این بخش به برخی از روش های طبیعی خانگی برای بهبود طبیعی بینایی می‌پردازیم.

درمان های خانگی برای تقویت بینایی از نوع ورزش

۱. ورزش چشم:

جریان خون کافی برای چشم ها برای عملکرد مناسب چشم ضروری است. به درجه خوبی از انعطاف پذیری برای حفظ کیفیت بینایی نیاز دارد. از این رو، ورزش دادن چشم ها امری ضروری برای مبارزه با فشار و کرنش است. همچنین توانایی شما برای تمرکز را افزایش می دهد.

مداد را در دست بگیرید و به آن نگاه کنید. به آرامی آن را به بینی نزدیک کنید و دوباره آن را از چشم خود دور کنید. این فرآیند را تا ۱۰ بار در روز تکرار کنید.چرخاندن چشم هایتان یکی از بهترین روش ها برای ورزش دادنشان در هر زمانی است. چشمان خود را جهت خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. هر گام را ۱۰ بار در روز تکرار کنید.

۲۰ تا ۳۰ بار چشمان خود را به سرعت تغییر دهید و بلرزانید. اما، چشم های خود را فشار ندهید. در نهایت، با بستن چشم ها به آرامی چشم ها را باز کنید. ۱۰ بار در روزسعی کنید به شی‌ئی که در فاصله‌ی دور قرار داده شده، خیره شوید.

از ماه به عنوان مرجع استفاده کنید. توجه خود را به ماه دهید و هر روز به مدت ۵ دقیقه تمرکز خود را حفظ کنید. این تمرین‌ها را به طور منظم برای چند ماه امتحان کنید تا شاهد نتایج مثبت باشید و به طور طبیعی دیدتان را بهبود ببخشید.

۲. کف دست:

این یک ورزش عالی برای تحریک لنز و ماهیچه های مویی است. با مالش سریع کف دست تان گرما تولید کنید و سپس بخش گرم کف دست هایتان را روی چشمانتان قرار دهید. مواظب باشید فشاری روی چشم ها را اعمال نکنید. زمانی که ورزش کف دست را امتحان می کنید، این کار را در غیاب نور انجام دهید. ماهیچه‌های چشمها به خاطر گرما آرام می‌شوند.

۳. کف دست و خورشید:

خورشید و کف دست نیز برای چشم ها مفید هستند چون این روش ها به فعال کردن مجدد و انعطاف پذیری لنز چشم و ماهیچه های مویی کمک می کنند. خورشید از توانایی های بهبود دهنده استفاده می کند و کف دست آرامش و احساس خوب را ترویج خواهد داد. با توجه به فرهنگ چین، خورشید شامل انرژی های حیاتی زندگی است که برای سلامت چشم ها و نیز بدن حیاتی هستند.

برای ورزش آفتاب، به خورشید اجازه دهید که به طور مستقیم بر روی پلک های بسته شما در هنگام تنفس عمیق، بتابد. این کار را هر روز به مدت چند دقیقه انجام دهید و پس از آن ورزش کف دست را دنبال کنید.

برای ورزش کف دست، کف دست‌هایتان را به هم بمالید تا گرما تولید کنید و سپس به آرامی کف دست تان را روی چشم های بسته خود بمالید بدون این که فشاری روی چشم ها اعمال شود. حتماً چشمان خود را به طور کامل بپوشانید تا هیچ ردی از نور وجود نداشته باشد. این کار را چندین بار در روز به هنگام تجسم یک صحنه دلپذیر انجام دهید.

۴. طب فشاری / طب سوزنی:

طبق پزشکی سنتی چینی (TCM)، عملکرد بد یا بیماری در چشم ها اغلب ارتباط نزدیکی با کبد و کلیه ها دارد. نقاط فشاری و طب سوزنی مختلفی در اطراف مدارهای چشم ها وجود دارند که استخوان هایی هستند که مردمک چشم را احاطه کرده اند.

هر یک از نقاط فشاری دور مدار چشمان خود را به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه ماساژ دهید. شما می توانید این کار را چندین بار تکرار کنید. اگر باردار هستید، قبل از امتحان این روش درمان با فرد متخصص طب سوزنی مشورت کنید. هم چنین مناطقی که دارای زخم ، سوختگی یا عفونت هستند را ماساژ ندهید.

راه رفتن پابرهنه بر روی علف در شبنم صبحگاهی برای حدود ۳۰ دقیقه یک روش طب سوزنی برای کمک به بهبود بینایی است، چون فیبرهای عصبی متصل به پاهای شما را فعال می‌کند. برای چشم ها روی انگشت های دوم و سوم فشار زیادی وجود آورید. به علاوه، رنگ سبز چمن برای چشم ها آرامش بخش است.

۵. فشار چشم:

راحت بنشینید، چشمان خود را ببندید و نفس عمیقی بکشید. روی هر پلک یک انگشت بگذارید و حدود ۱۰ ثانیه به آرامی فشار دهید.فشار را حدود ۲ ثانیه آزاد کنید و دوباره فشار دهید.ست ها و تکرارها – ۱ ست ۱۰بار تکرار

۶. چشمک زدن:

راحت روی یک صندلی بنشینید، شانه ها را آرام نگاه دارید و به یک دیوار سفید نگاه کنید. چشمانتان را ببندید.نیم ثانیه صبر کنید و بعد چشمها را باز کنید. این کار را ۱۰ بار انجام دهید تا یک ست کامل شود. زمان – ۲ دقیقه ست‌ها و تکرارها – ۲ ست ۱۰ تایی

۷. انعطاف پذیری:

راحت روی یک صندلی بنشینید و مستقیم به روبرو نگاه کنید. به بالا نگاه کنید، بدون اینکه گردن را حرکت دهید و سپس به پایین نگاه کنید.این کار را ۱۰ بار انجام دهید.سپس به سمت راست خود نگاه کنید.گردن را صاف نگه دارید.به سمت خیلی چپ خود نگاه کنید.این کار را ۱۰ بار انجام دهید.زمان – ۳ دقیقه ست ها و تکرارها – ۴ ست ۱۰ تایی

۸. تمرکز:

۵ فوت از یک پنجره فاصله بگیرید، مستقیم نگاه کنید و شانه های خود را آرام نگه دارید.دست راستتان را در مقابل خود باز کنید، انگشت شست را بیرون بکشید و روی نوک آن برای ۱ تا ۲ ثانیه تمرکز کنید.

بدون این‌که دست تان را حرکت دهید، برای ۲ ثانیه روی پنجره تمرکز کنید. روی یک شیء دور از پنجره به مدت ۲ ثانیه تمرکز کنید. روی انگشت شست تمرکز بکنید. زمان – ۱ دقیقه ست‌ها و تکرارها – ۲ ست ۱۰ تایی

۹. بازتاب چشم:

بنشینید، بایستید و یا بخوابید. مستقیم به جلو نگاه کنید. شما می توانید چشم ها را باز یا بسته نگه دارید. چشمان خود را به سرعت بالا و پایین ببرید. این کار را ۱۰ بار قبل از توقف و استراحت برای ۵ ثانیه انجام دهید. زمان – ۱ دقیقه  ست ها و تکرارها – ۲ ست ۱۰ تایی

۱۰. دنبال کردن عدد هشت انگلیسی :

یک عدد ۸ انگلیسی را در یک دیوار یا سقف خالی تصور کنید.یک راه را در امتداد این شکل تنها با چشم خود ردیابی کنید، بدون این‌که سرتان را حرکت دهید. این کار را ۵ بار انجام دهید. زمان – ۲ دقیقه ست ها و تکرارها – ۴ ست ۵ تایی

۱۱. شست به سمت بالا:

راحت بنشینید، شانه ها را آرام و صاف نگاه دارید و به جلو نگاه کنید. هر دو انگشت شست خود را به طول بازو، مستقیماً در جلوی چشمخود نگاه دارید. دید خود را به مدت ۵ ثانیه بر روی انگشت شست راست متمرکز کنید. تمرکز خود را بر روی فضای بین دو شست، ترجیحاً در یک شی دور، برای ۵ ثانیه دیگر تغییر دهید.

در نهایت، نگاهتان را به سمت چپ متمایل کنید و به مدت ۵ ثانیه روی آن تمرکز کنید، به فاصله میان دو شست و بعد انگشت شست راست اشاره کنید. زمان – ۲ دقیقه ست‌ها و تکرارها – ۳ ست ۵ تایی

۱۲. کمپرس سرد و داغ برای تقویت بینایی:

این می‌تواند پایان خوبی برای یک روز سخت در محل کارتان باشد. یک کاسه آب داغ و یک آب سرد دیگر بردارید. یک حوله را به آرامی در هر کاسه بگذارید. اول، کمپرس داغ را روی چشم ها و ابرو ها بگذارید.

گرما را احساس کنید و در حدود ۵ ثانیه آن را نگهدارید و سپس برای ۵ ثانیه کمپرس سرد را استفاده کنید. حداقل ۵ بار تکرار کنید.یعنی بعد از ۲۰ دقیقه کار کردن و خیره شدن به کامپیوتر به مدت ۲۰ ثانیه به یک نقطه دور خیره شده و روی آن تمرکز کنید.

۱۳. نگاه ردیاب

دراز بکشید و یا راحت بایستید و چند نفس عمیق بکشید. با نگه داشتن سر، سعی کنید تا جایی که می توانید به سمت چپ نگاه کنید، تنها از چشمان خود استفاده کنید. چشم انداز خود را برای حدود ۳ ثانیه نگاه دارید و به جلو نگاه کنید.تا آنجا که می توانید به همان اندازه که می‌توانید نگاه کنید و دیدتان را در آنجا نگاه دارید. زمان – ۲ دقیقه ست ها و تکرارها – ۳ ست ۱۰ تایی

۱۴. قانون ۲۰-۲۰ برای تقویت بینایی:

چشمان ما در طول روز دائماً در حال کار و تلاش هستند و فشار روی آن‌ها وجود دارد و خوب است بدانیم که چشم‌ها در چنین شرایطی نیاز به استراحت دارند. در واقع شاید همین حالا نیز چشمان شما نیاز به استراحت داشته باشد. گفتنی است در افرادی که مدت‌ زمان زیادی از روز را به کار کردن با رایانه و موارد مشابه اختصاص می‌دهند، فشار بیشتر و شدیدتری روی چشم‌ها وجود دارد. برای کاهش این فشار، می‌توان از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کرد.

این قانون به این شکل است که هر ۲۰ دقیقه، باید زل زدن به رایانه را متوقف کنید به چیز دیگری در فاصله‌ی ۲۰ فوت(20 فوت حدود 6 متراست ) و به مدت ۲۰ ثانیه نگاه کنید.

عادت کنید تا هر روز زمانی را برای استراحت دادن به چشم ها اختصاص دهید. برای چند دقیقه در هر دو تا سه ساعت چشم هایتان را ببندید و به آنها استراحت بدهید.

چشم پزشکان برای حفظ سلامت چشم ها پیشنهاد می‌کنند دو ساعت قبل از خواب به صفحه تلویزیون، رایانه یا گوشی تلفن همراه نگاه نکنید. یوگای چشم را امتحان کنید که البته برای تقویت چشم بهترین حرکت یوگا تمرین «تراتاکا» است که یکی از بهترین تمرینات برای رفع خستگی چشم هاست. وقتی بیرون از منزل هستید تمرین کنید تا به نقاط دوردست خیره شوید.

به تغذیه خود اهمیت دهید ؛ تغذیه ای مناسب و مفید برای تقویت چشم را در بخش سلامت نمناک به صورت کامل شرح داده ایم.شستشو با آب گرم برای رفع خستگی چشم ها مفید است پس امتحان کنید.

 

منبع:دید برتر

0

نکاتی برای استفاده کنندگان لنز

لنزهای تماسی با پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا ساخته می شوند و بینایی شما که یکی از حس های ارزشمند شماست را بهبود می بخشند. به این ترتیب مهم است که انتخاب های خوبی داشته باشید تا راحت، شاد و ایمن بمانید.

در پست پنج نکته ذکر شده است تا شما را در مسیر موفقیت در زندگی با لنزهای جدیدتان قرار دهد :

نگران استفاده از لنز تماسی نباشید

بسیاری از مردم نگران هستند وقتی از لنز تماسی استفاده می کنند چشمشان دچار آسیب شود. اما هیچگونه نگرانی وجود نخواهد داشت، به این دلیل که آنها در داخل چشم شما قرار می گیرند و در معرض جسم خارجی قرار نمیگیرند.

آرام قرار دادن و برداشتن لنزها ممکن است در ابتدا باعث عصبانیت شما شود. تا زمانیکه دستهایتان تمیز باشد هیچگونه ترسی از لمس کردن چشم خود نداشته باشید.

لنزها را تمیز نگه دارید

با تمیز و ضدعفونی کردن لنز خیال خود را از آلودگی های میکروبی راحت کنید. پزشک شما به شما دستورالعمل هایی را که مخصوص مراقبت از لنز که برای شما انتخاب شده است را به شما ارائه می دهد.

به عنوان مثال، اگر به شما گفته می شود از یک محلول لنز چند منظوره استفاده کنید، هر بار که لنز خود را برداشتید باید در کف دست خود گذاشته و با محلول مالش و شستشو دهید و سپس آن را در جالنزی حاوی محلول لنز نگهداری کنید.

هنگامیکه لنزهایتان را صبح داخل چشم قرار می دهید، کاملا جالنزی را خالی، تمیز و خشک کنید و سپس محلول تازه را به آن اضافه کنید. لنز شما بسته به نوع مصرف آن باید هر یک روز، 3 ماه یا 12 ماه تعویض شود.

اگر روش های تمیز کردن لنز برای شما مشکل است سعی کنید که از لنزهای طبی یکبار مصرف روزانه استفاده کنید. هر یک از این لنزها را باید در انتهای روز بیرون انداخته و جایگزین کنید و دیگر نگران تمیز کردن آها نباشید.

مرطوب نگه داشتن لنزها

وقی از لنز تماسی استفاده می کنید، سعی کنید در طول روز آب آشامیدنی بیشتری مصرف کنید. علاوه بر این بسته به محیط زنگی و محل کارتان ممکن است بخواهی از قطره های مرطوب کننده لنز و چشم نیز استفاده کنید.

به عنوان مثال، افرادی که زمان زیادی را صرف کار با رایانه می کنند یا در معرض هوای خشک، گرمایش یا تهویه مطبوع قرار می گیرند، اغلب از قطره های چشم بهره می برند.

در مورد قطره هایی که برای شما مناسب است با پزشک خود صحبت کنید.مطمئن شوید که استفاده از قطره با لنزهایتان سازگار است.

توصیه های دکتر خود را دنبال کنید

فقط از محصولاتی که توسط دکتر چشم شما پیشنهاد شده استفاده کنید. این راه حل به طور خاص برای نوع لنز شما انتخاب شده است، همچنین مهم است که قرار ملاقات های خود را حفظ کنید. همه چیز به تشخیص چشم پزشک و نسخه او بستگی دارد.

مدت زمان استفاده از آن را رعایت کنید

سعی نکنید قوانین خود را بنویسید، لنزهایتان فقط برای مدت زمانی که دکتر می گویند بی خطر است و لنزها را طبق برنامه تعویض کنید. سعی نکنید از لنز بیش از مدت مصرف آن استفاده کنید. همچنین، هرگز نباید با لنز چشم خود بخوابید.

در واقع یادگیری چگونگی انجام هر کاری طول می کشد، ممکن است حدود یک هفته طول بکشد تا شما با لنزهای تماسی خود سازگار شوید و احساس اطمینان کنید. آنها به یک بخش ارزشمند از  زندگی شما تبدیل خواهند شد.

هیچ چیزی در این پست به عنوان مشاوره پزشکی تعبیر نمی شود و یا جایگزین توصیه های یک متخصص پزشکی نیست. برای سؤالات خاص، لطفا پزشک مراقبت از چشم خود را ببینید.

0

عینک یا لنز

امروزه کسانی که از مشکلات بینایی رنج می برند ( نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم و غیره ) لزوما از عینکهای طبی استفاده نمی کنند. علاوه بر این گزینه، لنزهای تماسی و جراحی برای درمان آنها وجود دارد.

کسانی هستند که ترجیح می دهند از لنزهای نمره دار استفاده کنند، زیرا هر فرد بهتر است به یک نوع درمان متوسل شود و بیماری چشم خود را اصلاح کند. بنابراین مهم است که از مزایا و معایب استفاده از هر درمان برای مشکلات بینایی مطلع شوید..

مزایا و معایب عینک های طبی

مزیت اصلی عینک های طبی برای اصلاح مشکل بینایی این است که هیچگونه خطری برای سلامت چشم وجود ندارد، چرا که مانند لنزهای تماسی چشم را لمس نمی کند. عینک سنتی ترین نوع درمان برای اصلاح مشکلات بینایی است و می تواند در اشکال، رنگ ها و قیمت های مختلف یافت شود.

از سوی دیگر، عینک های طبی می توانند ناراحتی ایجاد کنند زیرا چشم انداز محیطی را تحریک می کنند. یکی دیگر از جنبه های منفی عینک این است که آنها ممکن است بشکنند و شما باید خیلی مراقب باشد. عینک نیز ممکن است به ظاهر غیرقابل توجه باشد، اما این یک موضوع شخصی است.

یکی دیگر از نکات منفی عینک ها این است که آنها کمتر کاربردی هستند، مثلا برای انجام ورزش هایی مانند والیبال و هندبال به مشکل می خورید و ممکن است چشم شما و حتی عینک در طول بازی صدمه ببینند. تمیرین فعالیتهای ورزشی به همرا عینک کار دشواری خواهد بود.

مزایا و معایب استفاده از لنزهای تماسی

لنزهای تماسی در بعضی موارد نسبت به عینک ها یک جایگزین بهتر هستند. آنها می توانند در حین ورزش استفاده شوند بدون اینکه ترس از شکستن آنها داشته باشید. علاوه بر این، آنها ظاهر شما را تغییر نمی دهند زیرا آنها به سختی قابل تشخیص هستند. یکی دیگر از مزایای استفاده از لنزهای تماسی این است که تصحیح بینایی بهتر را فراهم می کند.

با این حال، لنزهای تماسی نیاز به مراقبت بیشتر و بهداشت دارند تا استفاده از آنها برای سلامت چشم ضرر نداشته باشد. شما همیشه باید آنها را تمیز نگه دارید، مراقب عمر مفید آنها باشید و هرگز با لنز نخوابید.

در هنگام قرار دادن آنها، باید مراقب باشید لنزها با ناخالصی هایی که روی انگشتان و ناخن ها وجود دارد آلوده نشوند. همچنین لازم به ذکر است که در مورد نگهداری آنها، باید در جالنزی مخصوص انجام شود و در محلول لنز مناسب برای این منظور خیس شود.

در نهایت مهم است که با چشم پزشک خود مشورت کنید تا دقیقا مشخص کنید که مشکل شما چیست و بهترین گزینه برای اصلاح آن کدام است. ممکن است جراحی یک راه حل باشد و شما دیگر نیازی به عینک یا لنز ندارید. با این حال، اگر این مورد نیست، مطمئن شوید که درمان را انتخاب کنید.

0

جلوگیری از عفونت چشم

لنز های تماسی برای بسیاری از افراد که دچار عارضه های بینایی مانند نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم هستند جایگزین مناسبی برای عینک می باشد. بخصوص برای کسانی که فعالیتهای بدنی مانند ورزش و غیره دارند.

با این حال، لنزهای تماسی ممکن است خطر ایجاد عفونت های چشمی را بهمراه داشته باشند، بنابراین مهمترین موضوع برای استفاده کنندگان انجام اقدامات پیشگیری از عفونت های چشم می باشد.

در این پست : مهمترین اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از لنزهای تماسی را توضیح می دهیم :

اقدامات احتیاطی هنگام استفاده از لنزهای تماسی

 

معاینه چشم توسط پزشک

 • اقدامات لازم برای پیشگیری از عفونت چشم را انجام دهید. به عنوان مثال، مهم است که به طور منظم برای معاینه چشم خود به پزشک متخصص مراجعه نمایید. به این ترتیب، پزشک شما می تواند اطمینان حاصل کند که لنزهای تماسی برای شما مناسب است یا نه و همچنین می توانید سلامت کلی چشم خود را برای هر گونه عفونت ممکن ارزیابی کنید.

همچنین مهم است که لنزهای تماسی را به وسیله نسخه ای که توسط چشم پزشک تجویز شده است تهیه نمایید.

شستن دست ها

 • دست ها را کاملا با آب و صابون بشویید و قبل از دست زدن به لنزهای تماسی آنها را خشک کنید. باکتری حاصل از فعالیت های روزمره شما به راحتی می توانند بر روی دستان شما در تمام طول روز تجمع پیدا کنند، بنابراین قبل از قبل از قرار دادن یا برداشتن لنزهایتان، پیشگیری از عفونت مهم است.

استفاده از مایع لنز

 • لنزهای خود را طبق دستورالعمل های تولید کننده پاک کنید و دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید. هر زمانی که لنزهایتان را می خواهید تمیز کنید از محلول تمیز کردن (ضدعفونی کننده) استفاده کنید. هرگز از محلول نمک برای ضدعفونی کردن لنز استفاده نکنید.

گذاشتن لنز در جالنزی

 • لنز های قابل استفاده مجدد را در جالنزی حاوی محلول لنز نگهداری کنید. هرگز از آب شیر برای تمیز کردن لنزها استفاده نکنید. جالنزی خود را هر سه ماه یکبار تعویض کنید.

هرگز با لنز تماسی نخوابید

 • اجتناب از خوابیدن با لنز تماسی. خواب با لنزهای تماسی باعث افزایش احتمال عفونت و همچنین خراشیدن یا صدمه زدن به قرنیه می شود.

استفاده نکردن از لنز در حمام و شنا

 • توصیه می شود قبل از رفتن به حمام یا استخر شنا حتما لنزهای خود را از چشم خارج کنید زیرا باکتری های موجود در استخر یا سطح پوست بدن موقع دوش گرفتن وارد چشم شما شده و روی سطح لنز چسبیده و موجب عفونت های چشمی می شوند.

اما اگر شما موقع شنا بدون استفاده از لنز دچار مشکل خواهید شد به همراه آنها از عینک های مخصوص شنا استفاده مرده و پس از پایان حتما لنزهای خود را کاملا ضدعفونی کنید.

چه مواقعی نیاز به چشم پزشک دارید

 

مشاهده قرمزی و سوزش در چشم

 • هنگامی که علائم و نشانه های عفونت چشم مانند : بینایی مبهم، چشم درد، حساسیت به نور، احساس جسم خارجی در چشم، تورم، سوزش و قرمزی چشم ها را تشخیص دادید حتما به چشم پزشک مراجعه نمایید.

مراجعه به چشم پزشک متخصص

پزشک بسته به عفونتی که چشم شما دارد یک راه درمانی را برای شما تجویز می کند. برای درمان عفونت های مربوط به باکتری ها از آنتی بیوتیک ها و درمان عفونت ویروسی از داروهای ضد ویروسی استفاده خواهید نمود.

معمولا برای درمان، قرص یا قطره توسط پزشک برای عفونت های چشمی تجویز می شود و در صورتی پس از مدت تعیین شده بهبود پیدا نکردید یا حتی علائم بیماری بدتر شد حتما باید دوباره به پزشک مراجعه نمایید.

گاهی اوقات قطره های استروئیدی توسط پزشک بسته به شدت عفونت چشم شما برای درمان عفونت های تحتانی تجویز می شوند. زیرا استروئیدهای موضعی در برخی موارد التهاب و قرمزی چشم را کاهش می دهند.

0

انتخاب عدسی

هنگام خرید عینک وقتی شما فریم را انتخاب می کنید باید دو ویژگی ظاهری و راحتی را در نظر بگیرید اما وقتی عدسی عینک را انتخاب می کنید باید چهار ویژگی ظاهر ، راحتی ، دید و ایمنی را در نظر بگیرید. یک اشتباه رایج اغلب مردم هنگام خرید این است که وقت کافی برای شناسایی مواد عدسی عینک، طراحی و پوشش آن نمی گذارند.این مقاله اصول اولیه مورد نیاز برای انتخاب یک عدسی هوشمندانه را به شما می دهد.

عدسی هایی که برای عینک خود انتخاب می کنید نسبت به  انتخاب فریم در رضایت شما از عینکتان  تعیین کننده تر است. خرید عدسی برای عینک کار آسانی نیست. درحقیقت در این مقاله گزارش مصرف کنندگان بیان می کند: انتخاب های زیادی برای عدسی و فریم وجود دارد و این باعث سردرگمی در اینکه کدامیک از آن ها ارزش خرید دارد می شود.  این راهنمای خرید به شما کمک می کند که افکار اشتباهتان  در مورد انواع مختلف عدسی های عینک از بین برود و هم چنین  به شما کمک می کند عدسی و فریمی را انتخاب کنید  که بهترین ویژگی ها و ارزش ها را برای نیاز شما دارند.

 

چرا انتخاب درست عدسی های عینک بسیار مهم است

هنگام خرید عینک وقتی شما فریم را انتخاب می کنید باید دو ویژگی ظاهری و راحتی را در نظر بگیرید اما وقتی عدسی عینک را انتخاب می کنید باید چهار ویژگی ظاهر ، راحتی ، دید و ایمنی را در نظر بگیرید.

یک اشتباه رایج اغلب مردم هنگام خرید این است که وقت کافی برای شناسایی مواد عدسی عینک، طراحی و پوشش آن نمی گذارند.

این مقاله اصول اولیه مورد نیاز برای انتخاب یک عدسی هوشمندانه را به شما می دهد.

اطلاعات زیر شامل همه عدسی های طبی عینک است. چه شما نیاز به عدسی های single vision ( تک دید)  برای اصلاح نزدیک بینی،  دوربینی یا آستیگماتیسم  داشته باشید و چه نیاز به عدسی های تدریجی (progressive)، دو کانونی و یا سایر عدسی های چند کانونی  برای اصلاح پیر چشمی داشته باشید.

 

مواد عدسی عینک-  ویژگی ها و مزایا

عدسی شیشه ای

در دوران گذشته تمام عدسی های عینک از شیشه ساخته می شد. اگر چه این عدسی ها پارامترهای اپتیکی لازم را دارا بودند، اما وزن آنها سنگین بوده و اغلب به راحتی شکسته می شدند. این عاملی بود که به طور بالقوه باعث آسیب جدی به چشم و یا حتی از دست دادن یک چشم می شد. به همین دلیل،عدسی شیشه ای دیگر به طور گسترده برای عینک استفاده نشد.

 

عدسی پلاستیکی

در سال 1947، شرکت عدسی Armorlite در کالیفرنیا اولین عدسی عینک پلاستیکی کم وزن را معرفی کرد.عدسی های  پلیمر پلاستیکی به نام CR-39، مخفف “کلمبیا رزین 39،” ساخته شد. زیرا آن 39 امین فرمول از جنس پلاستیک حرارتی درمانی که توسط صنایع PPG در اوایل 1940s توسعه داده شده می باشد

وزن کم آن  (در حدود نیمی از وزن شیشه ای)، هزینه کم و کیفیت عالی نوری، باعث شده پلاستیک CR-39 حتی امروزه جز مواد محبوب برای عدسی عینک باقی بماند.

 

عدسی های پلی کربنات

در اوایل 1970، شرکت  Gentex  اولین عدسی های  پلی کربنات را  برای عینک ایمنی معرفی کرد.

در اواخر همان دهه و در 1980، عدسی های پلی کربنات محبوبیت شان  افزایش وتا به  امروز باقی مانده است.

در اصل این عدسی ها برای شیشه کلاه ایمنی خلبانان نیروی هوایی ، برای “شیشه های ضد گلوله” برای بانک ها و برنامه های کاربردی ایمنی دیگر توسعه یافت .  پلی کربنات سبک تر و به طور قابل توجهی مقاوم تراز CR-39 های پلاستیکی است، و آن یک ماده ارجح برای عینک کودکان، عینک ایمنی و عینک ورزشی است.

عدسی جدیدتر سبک با خاصیت مقاومت در برابر ضربه مانند پلی کربنات را Trivex   (صنایع PPG) نام دارد که در سال 2001 برای عینک معرفی شد. عدد Abbe  بالاتر یک مزیت بالقوه دیداری Trivex  است. (پایین را ببینید)

 

عدسی پلاستیکی شاخص بالا

در 20 سال گذشته، در پاسخ به تقاضا برای عینک های نازک تر و سبک تر تعدادی از تولید کنندگان عدسی،‌عدسی های  پلاستیکی شاخص بالا را  معرفی کرده اند. این عدسی ها باریک تر و سبک تر از عدسی های پلاستیکی CR-39  هستند زیرا آن ها یک شاخص بالاتر از شکست(refraction) را دارند و هم چنین امکان این که وزن مخصوص کمتر باشد راهم دارند.

مواد عدسی عینک

درجدول زیر مواد متدوال عدسی عینک ، به ترتیب ضریب شکست و ضخامت عدسی (بسیار شاخص خوبی برای هزینه است ) آورده شده است . به جز شیشه ای تاج( crown glass) ، همه مواد پلاستیکی هستند.

شاخص شکست  

شاخص شکست (یا ضریب شکست) ماده عدسی عینک یک عدد اندازه گیری نسبی است که چگونگی تاثیر انعکاس(منحرف کردن) نور از مواد است که بستگی به سرعت عبور نور از جسم دارد.

به طور خاص ضریب شکست ماده عدسی نسبت سرعت نور در خلا  تقسیم بر سرعت نور در ماده  عدسی است.

به عنوان مثال، شاخص شکست  CR-39 پلاستیک 1.498 است، که این به این معنی است عبور نور از طریق CR-39 پلاستیکی حدود 50 در صد کندتر از عبور نور از طریق خلا است.

هرچه ضریب شکست یک ماده بالاتر باشد عبور نور از طریق آن ماده کندتر است،که  نتیجه اش در خم شدن بیشتر (شکست) پرتوهای نور است.  بنابراین ضریب شکست بالاتر یک ماده عدسی نیازمند ماده عدسی کمتری برای منحرف کردن(خم شدن) نور نسبت به همان درجه از عدسی با ضریب شکست پایین تر است.

به عبارت دیگر برای داشتن عدسی قوی عینک ، عدسی ساخته شده از مواد با ضریب شکست بالا نازک تر از یک عدسی ساخته شده از مواد با ضریب شکست پایین است.

ضریب شکست ماده عدسی عینک های رایج از محدوده 1.498 (CR-39 پلاستیکی) تا 1.74 (یک نوع خاص از پلاستیک شاخص بالا) می باشد. بنابراین برای تجویز قدرت و طراحی عدسی ، عدسی های ساخته شده از CR-39 پلاستیکی ضخیم ترین عدسی در دسترس و عدسی پلاستیکی 1.74 شاخص بالا باریک ترین خواهد بود.

 

Abbe Value

ارزش Abbe (عدد Abbe ) یک ماده عدسی یک اندازه ی عینی از نحوه گسترش پخش طول موج های مختلف نور عدسی است هنگامی که نور از آن عبور می کند.

مواد عدسی با عدد Abbe  پایین پراکندگی بالا دارند. که می تواند باعث انحراف رنگی قابل توجه – پدیدار شدن خطای چشمی هاله های رنگی در اطراف اشیا به خصوص چراغ شود.

در حال حاضر انحراف رنگی زمانیکه از طریق حاشیه عدسی های عینک نگاه می کنیم قابل ملاحظه  تر است.  و وقتی مستقیم از طریق مرکز نوری عدسی ها نگاه می کنیم کمترین برجستگی را داراست.

عدد Abbe  از مواد عدسی های عینک  محدوده ای از بالا  59 (crown glass) تا پایین 30 (پلی کربنات) را داراست.

عدد پایین تر Abbe  ، احتمال بیشتری دارد که مواد عدسی اش انحراف رنگی ایجاد کند.

عدد Abbe   از فیزیکدان آلمانی  ( Ernst Abbe1840-1905) نام گذاری شده است ، که این اندازه گیری مفید از کیفیت اپتیکی تعریف شده است.

 

Aspheric Design

علاوه بر انتخاب ماده عدسی که ضریب شکست بالا داشته باشد راه دیگر برای داشتن عدسی های باریک وبا مشخصات جذاب تر انتخاب یک عدسی با طراحی  Aspheric است.

طراحی Aspheric – انحنا عدسی ها رفته رفته از مرکز لنز به لبه آن تغییر پیدا می کند.- تولیدکنندگان فعال عدسی از منحنی مسطح در موقع ساخت عدسی های عینک بدون کاهش عملکرد نوری عدسی ها استفاده می کنند.

از آن جایی که طراحی عدسی های aspheric مسطح تر از عدسی های (conventional (spherical هستند کمتر باعث بزرگنمایی چشم می شود و ظاهر بهتری  دارد.

در برخی از موارد طراحی  Aspheric  وضوح دید جانبی  را بهبود می بخشد.

اغلب عدسی های پلاستیکی شاخص بالا ساخته شده با طراحی  Aspheric به منظور بهینه سازی ظاهری و عملکرد نوری عدسی ها می باشد. طراحی   Aspheric با عدسی های پلی کربنات و  CR-39معمولا گزینه ای است که هزینه های عدسی را افزایش می دهد.

 

حداقل ضخامت مرکز (یا لبه ضخیم)

FDA  دستورالعملی برای مقاومت در برابر ضربه دارد بنابر این یک حدی برای باریک کردن وجود دارد که آزمایشگاه های بینایی می تواند عدسی های شما را تراش دهند.

در عدسی ها (مقعر) برای اطلاح نزدیک بینی باریک ترین بخش عدسی مرکز نوری یا نزدیک وسط  است.

در عدسی های (محدب ) برای اصلاح دور بینی باریک ترین بخش عدسی در  لبه های آن است.

از آنجا که مقاومت در برابر ضربه برتر، پلی کربنات و لنز Trivex که اصلاح نزدیک بینی آنها  را می توان به ضخامت مرکز فقط 1.0 میلی متر ساخته که باز هم  در مصوبه  تاثیر مقاومت استاندارد FDA قرار دارد.

عدسی های اصلاح نزدیک بینی ساخته شده از مواد دیگر برای اینکه در استاندارد قرار گیرند معمولا مرکزشان ضخیم تر است.

هم چنین اندازه و شکل فریم عینک هاتون در ضخامت عدسی های عینک تاثیر دارد به خصوص اگر شما prescription پرصلابتی داشته باشید.  انتخاب کوچکتر فریم در مرکز صرف نظر از مواد عدسی که انتخاب می کنید به طور قابل توجهی از ضخامت و وزن عدسی شما می تواند کم کند.

به طور کلی باریک ترین عدسی برای prescription شما عدسی های aspheric ساخته شده از مواد شاخص بالا قرار داده شده در یک فریم کوچک است.

 

ویژگی های  عدسی  عینک

وقتی به دنبال راحت ترین ، با دوام ترین و بهترین عینک هستید پیروی از خصوصیات عدسی های مطرح شده ضروری است.

پوشش ضد خش

همه مواد عدسی های عینک سبک وزن (جدول) دارای سطوحی هستند که به طور قابل توجهی نرم تر و بیشتر در معرض ابتلا به خش و خراش نسبت به عدسی های شیشه ای قرار دارند. نرمترین عدسی عینک که مقاوم تر در برابر ضربه است پلی کربنات است. اما همه عدسی های پلاستیکی و شاخص بالا پلاستیکی برای دوام عدسی نیاز به یک پوشش ضد خش که در کارخانه اعمال شده دارند.

بسیاری از پوشش های ضد خش مدرن امروز (هم چنین روکش خراش یا روکش سخت نیز نامیده می شود.) عدسی های عینک شما می تواند تقریبا به عنوان شیشه ضدخش ساخته شود. اما اگر شما روی عینک سخت گیر هستید یا در حال خرید عینک برای بچه های خودتون هستید دنبال عدسی هایی که شامل گارانتی در برابر خراشیدگی برای یک دوره خاص از زمان است باشید.

 

پوشش ضد بازتاب، ضد انعکاسی ((anti-reflective (AR)

پوشش anti-reflective باعث بهتر شدن عدسی های عینک می شود. پوشش AR بازتاب درعدسی را از بین می برد که کنتراست و وضوح، به خصوص در شب را کاهش می دهد. هم چنین عدسی های شما را نامریی می سازند بنابراین شما ارتباط چشمی  بهتر ی می توانید داشته باشید. شما و دیگران بازتاب در عدسی تان اذیتتان نمی کند.  هم چنین عدسی -AR پوششی به احتمال کمتری نقاط تابش خیره کننده در عکس را نشان می دهد.

اگر شما عدسی شاخص بالا را انتخاب کنید پوشش anti-reflective بسیار مهم است  زیرا ضریب شکست بالای مواد عدسی ها نور بیشتری را از عدسی ها منعکس می کنند. در واقع، عدسی شاخص بالا می تواند 50 درصد نور بیشتر از عدسی CR-39 منعکس کند، که سبب حساسیت به نور قابل توجهی می شود، مگر اینکه پوشش AR اعمال شود.

 

مسدود کردن UV

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) تابش خورشید مادام العمر شده است و با مشکلات مربوط به سن چشم از جمله آب مروارید و دژنراسیون ماکولا در ارتباط است.

به همین دلیل، مردم باید از اوایل کودکی چشم خود را از اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند. خوشبختانه، پلی کربنات و تقریبا همه عدسی های پلاستیکی شاخص بالا با توجه به ویژگی های جذب مواد عدسی 100  درصد حفاظت از اشعه ماوراء بنفش را دارا هستند.

اما اگر شما عدسی  پلاستیکی CR-39  را انتخاب کنید، آگاه باشید که این عدسی به یک پوشش اضافه برای حفاظت در برابر UV  فراهم شده توسط سایر مواد عدسی نیاز دارد.

 

فتوکرومیک

این ویژگی عدسی عینک را قادر می سازد به طور خودکار در پاسخ به UV و انرژی بالا قابل مشاهده (HEV) اشعه های نور خورشید تیره شود ، و پس از آن در داخل خانه به سرعت به روشن (یا تقریبا روشن) بر می گردد. عدسی فتوکرومیک موجود تقریبا در  تمام مواد عدسی ها و طرح ها می باشند.

 

هزینه عدسی های عینک و عینک

بسته به نوع عدسی و خواص عدسی که  انتخاب می  کنید به طراحی عدسی نیاز دارید،  حتی اگر شما فریم قدیمی ترین طراح ها را انتخاب نمایید عدسی های عینک خود را با هزینه بیشتر از فریم انتخاب کنید .

چقدر هزینه عینک خواهد شد؟ سخت است برای گفتن

با توجه به آخرین نظرسنجی منتشر شده  گزارش های مصرف کنندگان در سال 2013 ، پاسخ دهندگان متوسط 244 $ آخرین عینک طبی خود را خریداری کرده اند. اما این رقم می تواند گمراه کننده باشد.

مبلغی که شما برای عینک بعدی  پرداخت می کنید به عوامل بسیاری، از جمله نیازهای بصری، مد و اینکه آیا شما بیمه دید که بخشی از هزینه های را پوشش می دهد هستید،  بستگی دارد.

به خاطر داشته باشید که اگر شما فریمی با جدیدترین طراحی و aspheric ، عدسی های progressive با شاخص بالا  با پوشش anti-reflective انتخاب کنید، غیر معمول نیست اگر هزینه عینک تان  به بیش از $  800 برسد.

از سوی دیگر، اگر شما در حال خرید اولین عینک طبی با لنزهای پلی کربنات برای نزدیک بینی خفیف هستید  هزینه ای بسیار نزدیک به 200 $ برای عینک با کیفیت، از جمله گارانتی ضد خش را متحمل می شوید.

برای بدست آوردن بهترین ارزش، ضروری است ویژگی ها و مزایای محصولات با توجه به انتخاب عاقلانه با کمک یک ارائه دهنده مراقبت از چشم معتبر و / یا خرده فروش عینک بررسی شود.

هنگام خرید عدسی های عینک، هیچ جایگزینی برای مشاوره تخصصی وجود دارد

خرید عینک می تواند دلهره آور به نظر برسد مهم این است که اطلاعات دقیق و بی طرفانه عدسی های عینک را از منابعی که شما به آن اطمینان دارید بگیرید.

برای بیشترین رضایت از عینک تان، علاوه بر استفاده از این راهنما، از مشاوره توسط گزارش های مصرف کنندگان استفاده کنید: در طول معاینه چشم خود از دکتر چشم بپرسید که عدسی عینک و خواص عدسی برای نیازهای خاص تان کدام است.

0

فاصله بین دو مردمک چشم

آیا می‌دانید فاصله بین دو مردمک چشم چیست و چگونه می‌توان آن را اندازه گرفت؟

اگر عینکی باشید حتما برایتان پیش آمده که برای خرید یک عینک مناسب که به خوبی روی صورت شما بنشیند و دید واضحی ایجاد کند همیشه در حال امتحان کردن عینک‌های مختلفی هستید.

پس از این جست‌وجوها، وقتی دست‌آخر عینک مناسب را میابید، آن را خریداری می‌کنید و به چشم می‌زنید، ممکن است حس کنید به چشم‌هایتان فشار زیادی وارد می‌شود. این فشار ناگهانی به چشم‌ها که پس از عینک زدن ایجاد می‌شود ممکن است به خاطر فاصله بین دو چشم باشد. به این معنی که احتمالا فاصله بین دو مردمک چشم به درستی اندازه‌گیری نشده و در نتیجه عینک درستی هم خریداری نشده است.

فاصله بین دو مردمک چشم که با حرف اختصاری PD مشخص می‌شود، تعیین‌کننده این است که آیا عینک به درستی و به راحتی روی چشم فرد قرار می‌گیرید یا خیر.

فاصله بین دو مردمک چشم (PD) چیست؟

فاصله بین دو مردمک (PD) یکی از اندازه‌های بسیار مهم برای خرید عینک است. یعنی قبل از اینکه یک جفت عینک جدید سفارش دهید بسیار مهم است که عدد PD را مشخص کنید. PD هم برای عینک آفتابی مهم است و هم عینک طبی.

عموما فاصله بین دو مردمک افراد بزرگسال به طور میانگین ۶۳ میلی‌متر است. اما توجه داشته باشید که این اندازه را بر اساس حدس و گمان نباید اعلام کنید و لازم است حتما اندازه دقیق آن را داشته باشید.

بعلاوه، این اندازه بین افراد مختلف بسیار با هم متفاوت است و بین اندازه‌های ۵۱ میلی‌متری تا ۷۴٫۵ میلی‌متری برای زنان و ۵۳ تا ۷۷ میلی‌متری برای مردان متغییر است. این تنوع اندازه را متخصصان از گزارش‌های ارتش آمریکا و اندازه‌گیری فاصله بین مردمک نیروهای این سازمان بدست آورده‌اند که مشخص می‌کند PD آدم‌های مختلف با هم فرق دارد.

توجه داشته باشید که هر چه نمره عینک بیشتر باشد دقت در رعایت دقیق پی‌دی در ساخت عینک بیشتر اهمیت پیدا می‌کند.

به طور مثال، در ساخت عینکی با شماره ۲۵صدم شاید خطا در اندازه پی‌دی برای فرد مشکل زیادی ایجاد نکند، اما در شماره عینک‌های بالا کوچک‌ترین خطا در این فاصله بین مراکز مردمک‌ها نه‌تنها باعث اذیت و آزار فرد عینکی می‌شود و دید او را ناراحت خواهد کرد، بلکه در درازمدت روی کشش عضلات خارج چشم و همچنین عضلات داخل چشمی فرد تاثیرات نامطلوب خواهد داشت.

از جمله بارزترین تاثیرات نامطلوب خطا در اندازه PD این است که در دراز مدت موجب ایجاد انحرافات مخفی در چشم فرد می‌شود.

پی‌دی سینگل (تک چشمی) یا PD دوئل (دو چشمی)

برای اندازه‌گیری فاصله بین دو مردمک چشک دو روش اصلی وجود دارد: پی‌دی تک چشم یا PD دو چشم.

پی‌دی سینگل (یا PD برای هر دو چشم در آن واحد) در واقع اندازه‌گیری از مرکز یک مردمک تا مرکز مردمک چشم دیگر است. به زبان ساده، فاصله مرکز یک چشم تا چشم دیگر پی دی تکی است.

پی دی دوئل (PD ویژه یک چشم) در واقع نوعی اندازه‌گیری است که از پل بینی تا مرکز مردمک هر چشم صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، فاصله مردمک یک چشم تا پل بینی را PD دوگانه می‌گویند.

گفته می‌شود که پی دی دوئل دقیق‌ترین روش اندازه‌گیری فاصله بین مردمک‌های چشم است. این در حالیست که اغلب مردم بعد از اندازه گیری متوجه می‌شوند فاصله بین یک مردمک و پل بینی آنها با دیگری برابر نیست.

اندازه دقیق فاصله بین دو مردمک چشم مخصوصا هنگام خرید عینک پراگرسیو بسیار اهمیت پیدا می‌کند. عدسی این نوع عینک باید دقیق و درست انتخاب شود تا بتواند با ایجاد توازن و تقارن صحیح بین مردمک‌های چشم، وضوح دید کاملی برای فرد ایجاد کند.

چگونه می‌توان فاصله بین دو مردمک را اندازه‌گیری کرد؟

چشم‌پزشک‌ها و اپتومتریست‌ها با ابزارهای مخصوصی فاصله بین دو مردمک چشم را اندازه می‌گیرند. متعارف‌ترین ابزار‌های اندازه‌گیری PD ، خط‌کش مدرج است که یک اپتومتریست ماهر در عرض چند ثانیه این کار را انجام می‌دهد.

اندازه پی‌دی عموما در نسخه عینک قید می‌شود. اما اگر پزشک آن را ننوشته باشد، لازم است هنگام پرو فریم عینک، اپتومتریست پی‌دی را به طور دقیق اندازه‌گیری کند.

پی‌دی‌متر از دیگر ابزارهای اندازه‌گیری فاصله بین دو مردمک چشم است. پی‌دی‌متر یک وسیله اپتیکی حساس و بسیار دقیق است و انواع دیجیتالی آن از دقت بسیار بالایی برخوردار است.

عینک طلق‌دار نیز ابزار دیگری برای اندازه‌گیری پی دی است.

چگونه خودمان در خانه فاصله بین دو مردمک را اندازه‌گیری کنیم؟

این کار به هیچ عنوان سخت نیست و فقط به یک خط‌کش و آینه نیاز دارد.

برای این منظور، در فاصله ۲۰ سانتی‌متر از آینه بایستید، خط‌کش را در مقابل چشم‌های خود بگیرید به طوری که به موازات ابروهایتان باشد.

چشم راست خود را ببندید و صفر خط کش را در مرکز چشم چپ قرار دهید.

چشم چپ را ببندید و چشم راست را باز کنید و فاصله‌ی بین صفر خط کش تا مرکز مردمک چشم راست را اندازه‌گیری کنید.

عدد بدست آمده، PD است. اگر چشم شما دوربین است یا عینک مطالعه دارید باید اعداد به دست آمده را منهای ۳ میلی‌متر کنید.

پیشنهاد می‌کنیم این کار را چندین بار امتحان کنید تا اندازه دقیق برسید.

خوب است بدانید فاصله پی دی بزرگسالان بین ۵۴ تا ۷۴ میلی‌متر است و این محدوده در کودکان بین ۴۳ تا ۵۳ میلی‌متر است.

 

عدم رعایت پی دی چه مشکلاتی بدنبال دارد؟

اهمیت PD در این است که عدسی‌های عینک باید با رعایت این فاصله در فریم عینک نصب شود. همچنین عددِ پی‌دی برای تراز بودن عدسی‌ها از نظر عمودی هم بسیار مهم است.

اگر پی‌دی عینک رعایت نشود، سیستم دید دو چشمی فرد را به هم می‌زند. یعنی چه؟ یعنی عدم رعایت PD در عینک موجب فشار آمدن به عضلات خاری و داخلی چشم به طور افقی و عدم تراز عمودی عدسی‌ها موجب انحرافات عمودی ناخواسته و استرس‌های عمودی به دید دو چشمی فرد می‌شود.

باید توجه داشته باشید که متاسفانه گاهی این خطاها در ساخت اصلا توسط خود فرد احساس نمی‌شود، اما این خطا در ساخت به طور خاموش تاثیر خود را بر سیستم بینایی فرد در دراز مدت می‌گذارد و موجب ایجاد ناهماهنگی عضلانی در چشم‌ها می‌شود و بالانس چشم‌ها بر هم می‌خورد.

در آخر یادآوری کنیم که پی‌دی فاصله بین مراکز دو مردمک چشم است و باید در ساخت و فیت کردن عینک به طور دقیق در نظر گرفته شود.

منبع: allaboutvision

0