انتخاب عدسی

انتخاب عدسی

هنگام خرید عینک وقتی شما فریم را انتخاب می کنید باید دو ویژگی ظاهری و راحتی را در نظر بگیرید اما وقتی عدسی عینک را انتخاب می کنید باید چهار ویژگی ظاهر ، راحتی ، دید و ایمنی را در نظر بگیرید. یک اشتباه رایج اغلب مردم هنگام خرید این است که وقت کافی برای شناسایی مواد عدسی عینک، طراحی و پوشش آن نمی گذارند.این مقاله اصول اولیه مورد نیاز برای انتخاب یک عدسی هوشمندانه را به شما می دهد.

عدسی هایی که برای عینک خود انتخاب می کنید نسبت به  انتخاب فریم در رضایت شما از عینکتان  تعیین کننده تر است. خرید عدسی برای عینک کار آسانی نیست. درحقیقت در این مقاله گزارش مصرف کنندگان بیان می کند: انتخاب های زیادی برای عدسی و فریم وجود دارد و این باعث سردرگمی در اینکه کدامیک از آن ها ارزش خرید دارد می شود.  این راهنمای خرید به شما کمک می کند که افکار اشتباهتان  در مورد انواع مختلف عدسی های عینک از بین برود و هم چنین  به شما کمک می کند عدسی و فریمی را انتخاب کنید  که بهترین ویژگی ها و ارزش ها را برای نیاز شما دارند.

 

چرا انتخاب درست عدسی های عینک بسیار مهم است

هنگام خرید عینک وقتی شما فریم را انتخاب می کنید باید دو ویژگی ظاهری و راحتی را در نظر بگیرید اما وقتی عدسی عینک را انتخاب می کنید باید چهار ویژگی ظاهر ، راحتی ، دید و ایمنی را در نظر بگیرید.

یک اشتباه رایج اغلب مردم هنگام خرید این است که وقت کافی برای شناسایی مواد عدسی عینک، طراحی و پوشش آن نمی گذارند.

این مقاله اصول اولیه مورد نیاز برای انتخاب یک عدسی هوشمندانه را به شما می دهد.

اطلاعات زیر شامل همه عدسی های طبی عینک است. چه شما نیاز به عدسی های single vision ( تک دید)  برای اصلاح نزدیک بینی،  دوربینی یا آستیگماتیسم  داشته باشید و چه نیاز به عدسی های تدریجی (progressive)، دو کانونی و یا سایر عدسی های چند کانونی  برای اصلاح پیر چشمی داشته باشید.

 

مواد عدسی عینک-  ویژگی ها و مزایا

عدسی شیشه ای

در دوران گذشته تمام عدسی های عینک از شیشه ساخته می شد. اگر چه این عدسی ها پارامترهای اپتیکی لازم را دارا بودند، اما وزن آنها سنگین بوده و اغلب به راحتی شکسته می شدند. این عاملی بود که به طور بالقوه باعث آسیب جدی به چشم و یا حتی از دست دادن یک چشم می شد. به همین دلیل،عدسی شیشه ای دیگر به طور گسترده برای عینک استفاده نشد.

 

عدسی پلاستیکی

در سال 1947، شرکت عدسی Armorlite در کالیفرنیا اولین عدسی عینک پلاستیکی کم وزن را معرفی کرد.عدسی های  پلیمر پلاستیکی به نام CR-39، مخفف “کلمبیا رزین 39،” ساخته شد. زیرا آن 39 امین فرمول از جنس پلاستیک حرارتی درمانی که توسط صنایع PPG در اوایل 1940s توسعه داده شده می باشد

وزن کم آن  (در حدود نیمی از وزن شیشه ای)، هزینه کم و کیفیت عالی نوری، باعث شده پلاستیک CR-39 حتی امروزه جز مواد محبوب برای عدسی عینک باقی بماند.

 

عدسی های پلی کربنات

در اوایل 1970، شرکت  Gentex  اولین عدسی های  پلی کربنات را  برای عینک ایمنی معرفی کرد.

در اواخر همان دهه و در 1980، عدسی های پلی کربنات محبوبیت شان  افزایش وتا به  امروز باقی مانده است.

در اصل این عدسی ها برای شیشه کلاه ایمنی خلبانان نیروی هوایی ، برای “شیشه های ضد گلوله” برای بانک ها و برنامه های کاربردی ایمنی دیگر توسعه یافت .  پلی کربنات سبک تر و به طور قابل توجهی مقاوم تراز CR-39 های پلاستیکی است، و آن یک ماده ارجح برای عینک کودکان، عینک ایمنی و عینک ورزشی است.

عدسی جدیدتر سبک با خاصیت مقاومت در برابر ضربه مانند پلی کربنات را Trivex   (صنایع PPG) نام دارد که در سال 2001 برای عینک معرفی شد. عدد Abbe  بالاتر یک مزیت بالقوه دیداری Trivex  است. (پایین را ببینید)

 

عدسی پلاستیکی شاخص بالا

در 20 سال گذشته، در پاسخ به تقاضا برای عینک های نازک تر و سبک تر تعدادی از تولید کنندگان عدسی،‌عدسی های  پلاستیکی شاخص بالا را  معرفی کرده اند. این عدسی ها باریک تر و سبک تر از عدسی های پلاستیکی CR-39  هستند زیرا آن ها یک شاخص بالاتر از شکست(refraction) را دارند و هم چنین امکان این که وزن مخصوص کمتر باشد راهم دارند.

مواد عدسی عینک

درجدول زیر مواد متدوال عدسی عینک ، به ترتیب ضریب شکست و ضخامت عدسی (بسیار شاخص خوبی برای هزینه است ) آورده شده است . به جز شیشه ای تاج( crown glass) ، همه مواد پلاستیکی هستند.

شاخص شکست  

شاخص شکست (یا ضریب شکست) ماده عدسی عینک یک عدد اندازه گیری نسبی است که چگونگی تاثیر انعکاس(منحرف کردن) نور از مواد است که بستگی به سرعت عبور نور از جسم دارد.

به طور خاص ضریب شکست ماده عدسی نسبت سرعت نور در خلا  تقسیم بر سرعت نور در ماده  عدسی است.

به عنوان مثال، شاخص شکست  CR-39 پلاستیک 1.498 است، که این به این معنی است عبور نور از طریق CR-39 پلاستیکی حدود 50 در صد کندتر از عبور نور از طریق خلا است.

هرچه ضریب شکست یک ماده بالاتر باشد عبور نور از طریق آن ماده کندتر است،که  نتیجه اش در خم شدن بیشتر (شکست) پرتوهای نور است.  بنابراین ضریب شکست بالاتر یک ماده عدسی نیازمند ماده عدسی کمتری برای منحرف کردن(خم شدن) نور نسبت به همان درجه از عدسی با ضریب شکست پایین تر است.

به عبارت دیگر برای داشتن عدسی قوی عینک ، عدسی ساخته شده از مواد با ضریب شکست بالا نازک تر از یک عدسی ساخته شده از مواد با ضریب شکست پایین است.

ضریب شکست ماده عدسی عینک های رایج از محدوده 1.498 (CR-39 پلاستیکی) تا 1.74 (یک نوع خاص از پلاستیک شاخص بالا) می باشد. بنابراین برای تجویز قدرت و طراحی عدسی ، عدسی های ساخته شده از CR-39 پلاستیکی ضخیم ترین عدسی در دسترس و عدسی پلاستیکی 1.74 شاخص بالا باریک ترین خواهد بود.

 

Abbe Value

ارزش Abbe (عدد Abbe ) یک ماده عدسی یک اندازه ی عینی از نحوه گسترش پخش طول موج های مختلف نور عدسی است هنگامی که نور از آن عبور می کند.

مواد عدسی با عدد Abbe  پایین پراکندگی بالا دارند. که می تواند باعث انحراف رنگی قابل توجه – پدیدار شدن خطای چشمی هاله های رنگی در اطراف اشیا به خصوص چراغ شود.

در حال حاضر انحراف رنگی زمانیکه از طریق حاشیه عدسی های عینک نگاه می کنیم قابل ملاحظه  تر است.  و وقتی مستقیم از طریق مرکز نوری عدسی ها نگاه می کنیم کمترین برجستگی را داراست.

عدد Abbe  از مواد عدسی های عینک  محدوده ای از بالا  59 (crown glass) تا پایین 30 (پلی کربنات) را داراست.

عدد پایین تر Abbe  ، احتمال بیشتری دارد که مواد عدسی اش انحراف رنگی ایجاد کند.

عدد Abbe   از فیزیکدان آلمانی  ( Ernst Abbe1840-1905) نام گذاری شده است ، که این اندازه گیری مفید از کیفیت اپتیکی تعریف شده است.

 

Aspheric Design

علاوه بر انتخاب ماده عدسی که ضریب شکست بالا داشته باشد راه دیگر برای داشتن عدسی های باریک وبا مشخصات جذاب تر انتخاب یک عدسی با طراحی  Aspheric است.

طراحی Aspheric – انحنا عدسی ها رفته رفته از مرکز لنز به لبه آن تغییر پیدا می کند.- تولیدکنندگان فعال عدسی از منحنی مسطح در موقع ساخت عدسی های عینک بدون کاهش عملکرد نوری عدسی ها استفاده می کنند.

از آن جایی که طراحی عدسی های aspheric مسطح تر از عدسی های (conventional (spherical هستند کمتر باعث بزرگنمایی چشم می شود و ظاهر بهتری  دارد.

در برخی از موارد طراحی  Aspheric  وضوح دید جانبی  را بهبود می بخشد.

اغلب عدسی های پلاستیکی شاخص بالا ساخته شده با طراحی  Aspheric به منظور بهینه سازی ظاهری و عملکرد نوری عدسی ها می باشد. طراحی   Aspheric با عدسی های پلی کربنات و  CR-39معمولا گزینه ای است که هزینه های عدسی را افزایش می دهد.

 

حداقل ضخامت مرکز (یا لبه ضخیم)

FDA  دستورالعملی برای مقاومت در برابر ضربه دارد بنابر این یک حدی برای باریک کردن وجود دارد که آزمایشگاه های بینایی می تواند عدسی های شما را تراش دهند.

در عدسی ها (مقعر) برای اطلاح نزدیک بینی باریک ترین بخش عدسی مرکز نوری یا نزدیک وسط  است.

در عدسی های (محدب ) برای اصلاح دور بینی باریک ترین بخش عدسی در  لبه های آن است.

از آنجا که مقاومت در برابر ضربه برتر، پلی کربنات و لنز Trivex که اصلاح نزدیک بینی آنها  را می توان به ضخامت مرکز فقط 1.0 میلی متر ساخته که باز هم  در مصوبه  تاثیر مقاومت استاندارد FDA قرار دارد.

عدسی های اصلاح نزدیک بینی ساخته شده از مواد دیگر برای اینکه در استاندارد قرار گیرند معمولا مرکزشان ضخیم تر است.

هم چنین اندازه و شکل فریم عینک هاتون در ضخامت عدسی های عینک تاثیر دارد به خصوص اگر شما prescription پرصلابتی داشته باشید.  انتخاب کوچکتر فریم در مرکز صرف نظر از مواد عدسی که انتخاب می کنید به طور قابل توجهی از ضخامت و وزن عدسی شما می تواند کم کند.

به طور کلی باریک ترین عدسی برای prescription شما عدسی های aspheric ساخته شده از مواد شاخص بالا قرار داده شده در یک فریم کوچک است.

 

ویژگی های  عدسی  عینک

وقتی به دنبال راحت ترین ، با دوام ترین و بهترین عینک هستید پیروی از خصوصیات عدسی های مطرح شده ضروری است.

پوشش ضد خش

همه مواد عدسی های عینک سبک وزن (جدول) دارای سطوحی هستند که به طور قابل توجهی نرم تر و بیشتر در معرض ابتلا به خش و خراش نسبت به عدسی های شیشه ای قرار دارند. نرمترین عدسی عینک که مقاوم تر در برابر ضربه است پلی کربنات است. اما همه عدسی های پلاستیکی و شاخص بالا پلاستیکی برای دوام عدسی نیاز به یک پوشش ضد خش که در کارخانه اعمال شده دارند.

بسیاری از پوشش های ضد خش مدرن امروز (هم چنین روکش خراش یا روکش سخت نیز نامیده می شود.) عدسی های عینک شما می تواند تقریبا به عنوان شیشه ضدخش ساخته شود. اما اگر شما روی عینک سخت گیر هستید یا در حال خرید عینک برای بچه های خودتون هستید دنبال عدسی هایی که شامل گارانتی در برابر خراشیدگی برای یک دوره خاص از زمان است باشید.

 

پوشش ضد بازتاب، ضد انعکاسی ((anti-reflective (AR)

پوشش anti-reflective باعث بهتر شدن عدسی های عینک می شود. پوشش AR بازتاب درعدسی را از بین می برد که کنتراست و وضوح، به خصوص در شب را کاهش می دهد. هم چنین عدسی های شما را نامریی می سازند بنابراین شما ارتباط چشمی  بهتر ی می توانید داشته باشید. شما و دیگران بازتاب در عدسی تان اذیتتان نمی کند.  هم چنین عدسی -AR پوششی به احتمال کمتری نقاط تابش خیره کننده در عکس را نشان می دهد.

اگر شما عدسی شاخص بالا را انتخاب کنید پوشش anti-reflective بسیار مهم است  زیرا ضریب شکست بالای مواد عدسی ها نور بیشتری را از عدسی ها منعکس می کنند. در واقع، عدسی شاخص بالا می تواند 50 درصد نور بیشتر از عدسی CR-39 منعکس کند، که سبب حساسیت به نور قابل توجهی می شود، مگر اینکه پوشش AR اعمال شود.

 

مسدود کردن UV

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) تابش خورشید مادام العمر شده است و با مشکلات مربوط به سن چشم از جمله آب مروارید و دژنراسیون ماکولا در ارتباط است.

به همین دلیل، مردم باید از اوایل کودکی چشم خود را از اشعه ماوراء بنفش محافظت کنند. خوشبختانه، پلی کربنات و تقریبا همه عدسی های پلاستیکی شاخص بالا با توجه به ویژگی های جذب مواد عدسی 100  درصد حفاظت از اشعه ماوراء بنفش را دارا هستند.

اما اگر شما عدسی  پلاستیکی CR-39  را انتخاب کنید، آگاه باشید که این عدسی به یک پوشش اضافه برای حفاظت در برابر UV  فراهم شده توسط سایر مواد عدسی نیاز دارد.

 

فتوکرومیک

این ویژگی عدسی عینک را قادر می سازد به طور خودکار در پاسخ به UV و انرژی بالا قابل مشاهده (HEV) اشعه های نور خورشید تیره شود ، و پس از آن در داخل خانه به سرعت به روشن (یا تقریبا روشن) بر می گردد. عدسی فتوکرومیک موجود تقریبا در  تمام مواد عدسی ها و طرح ها می باشند.

 

هزینه عدسی های عینک و عینک

بسته به نوع عدسی و خواص عدسی که  انتخاب می  کنید به طراحی عدسی نیاز دارید،  حتی اگر شما فریم قدیمی ترین طراح ها را انتخاب نمایید عدسی های عینک خود را با هزینه بیشتر از فریم انتخاب کنید .

چقدر هزینه عینک خواهد شد؟ سخت است برای گفتن

با توجه به آخرین نظرسنجی منتشر شده  گزارش های مصرف کنندگان در سال 2013 ، پاسخ دهندگان متوسط 244 $ آخرین عینک طبی خود را خریداری کرده اند. اما این رقم می تواند گمراه کننده باشد.

مبلغی که شما برای عینک بعدی  پرداخت می کنید به عوامل بسیاری، از جمله نیازهای بصری، مد و اینکه آیا شما بیمه دید که بخشی از هزینه های را پوشش می دهد هستید،  بستگی دارد.

به خاطر داشته باشید که اگر شما فریمی با جدیدترین طراحی و aspheric ، عدسی های progressive با شاخص بالا  با پوشش anti-reflective انتخاب کنید، غیر معمول نیست اگر هزینه عینک تان  به بیش از $  800 برسد.

از سوی دیگر، اگر شما در حال خرید اولین عینک طبی با لنزهای پلی کربنات برای نزدیک بینی خفیف هستید  هزینه ای بسیار نزدیک به 200 $ برای عینک با کیفیت، از جمله گارانتی ضد خش را متحمل می شوید.

برای بدست آوردن بهترین ارزش، ضروری است ویژگی ها و مزایای محصولات با توجه به انتخاب عاقلانه با کمک یک ارائه دهنده مراقبت از چشم معتبر و / یا خرده فروش عینک بررسی شود.

هنگام خرید عدسی های عینک، هیچ جایگزینی برای مشاوره تخصصی وجود دارد

خرید عینک می تواند دلهره آور به نظر برسد مهم این است که اطلاعات دقیق و بی طرفانه عدسی های عینک را از منابعی که شما به آن اطمینان دارید بگیرید.

برای بیشترین رضایت از عینک تان، علاوه بر استفاده از این راهنما، از مشاوره توسط گزارش های مصرف کنندگان استفاده کنید: در طول معاینه چشم خود از دکتر چشم بپرسید که عدسی عینک و خواص عدسی برای نیازهای خاص تان کدام است.

درباره نویسنده

sinohe0026

مجموعه گالری عینک سینوهه با 10 سال سابقه در زمینه ی عرضه محصولات بینایی از قبیل عینک طبی،عدسی های عینک،عینک آفتابی، لنز طبی و لنز رنگی و لوازم جانبی عینک در خدمت تمام مشتریان گرامی می باشد.